Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
20 YILLIK ÖNEMSENMEYEN KONU ÖZEL İDAREYİ TAZMİNATLA KARŞI KARŞIYA GETİRDİ | KÜRE BÜLTEN

20 YILLIK ÖNEMSENMEYEN KONU ÖZEL İDAREYİ TAZMİNATLA KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

07.09.2018

958 Kişi Okumuş

0 Yorum

20 YILLIK ÖNEMSENMEYEN KONU ÖZEL İDAREYİ TAZMİNATLA KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

20 yıl önce Gölköy’de yol çalışması gerçekleştiren İl Özel İdaresi, söz konusu yol çalışmasında kamulaştırma bedeli ödemediği gerekçesiyle mahkemelik oldu. Arsalarının gasp edildiğini iddia eden köylüler İl Özel İdare’yi mahkemeye verdi. Özel İdare ise kıymetli varlıklarını mahkemeye teminat olarak sundu.

İl Genel Meclisi Eylül ayının son toplantısında ilginç bir olay yaşandı. 20 yıl önce Köy Hizmetleri tarafından Gölköy’de yol çalışması yapıldı. Yapılan yol çalışmasında köylülerin arazileri içerisinden geçildi. Çalışmada hak sahiplerine kamulaştırma bedeli ödenip ödenmediği ile ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı konusunda somut verilere ulaşılmadı.

Yerel yönetimler kanununda değişiklik yapılmasının ardından Köy Hizmetleri Kurumu kaldırılarak görev ve yetkileri İl Özel İdarelerine devredildi. Aradan geçen 20 yılın ardından yolun geçtiği alanda bulunan arsa sahipleri durumu yargıya taşıdı. Mahkeme arsa sahiplerinin talebini haklı buldu ve İl Özel İdaresi’nin yasal faizler hariç 570 bin TL kamulaştırma bedeli ödemesine hükmetti. İl Özel İdaresi karara itiraz etti ve dosya Yargıtay’a taşındı.

İl Özel İdaresi itiraz ettiği karar sonrasında il merkezinde bulunan değerli arazilerini Kastamonu İcra Hukuk Mahkemesi’ne teminat olarak göstermek için İl Genel Meclisi’nden yetki istedi. İl Özel İdaresi’nin teklifi meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu.

Tartışmalara yol açan teklif sonrasında yapılan istişarelerde söz konusu duruma neden olan ihmalin belirlenmesi ve sorunun çözülmesi gerektiğini belirtirken, mahkemeden çıkacak olumsuz bir kararın emsal teşkil edeceği ve bu durumunda İl Özel İdaresi’nin ağır bir külfet altında bırakacağı vurgulandı.

“KARAR ONAYLANIRSA ÖZEL İDARESİ YÜKLÜ TAZMİNATLAR ÖDEMEYLE KARŞI KARŞIYA KALACAK”

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı ortada vahim bir durum olduğunu ifade ederek sorunun nereden kaynaklandığının iyi irdelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Kararın Yargıtay’da onaylanması durumunda geçmişe dönük yapılan tüm çalışmalara emsal teşkil edeceğine işaret eden Mehmet Kayıkçı: “Karar onaylanırsa İl Özel İdaresi yüklü tazminatlar ödemeyle karşı karşıya kalacaktır. Zamanında yapılan yanlışın veya ihmalkârlığının nedenleri iyi araştırılmalı. Yol çalışmasında kamulaştırma yapıldıysa bunun belgeleri de olmalı. Bunlar bulunmuyorsa eğer ortada sıkıntılı bir durum var demektir. Altını çizmekte fayda var. Eğer bu karar onaylanırsa diğer çalışmalara emsal teşkil edeceği için milyon liralık tazminat ödemek zorunda kalacağız. Kaynaklarımızı tazminat ödemede kullanacağımız için iş yapamaz duruma geleceğiz” dedi.

“BÜROKRATLARIN İŞGÜZARLIĞININ BEDELİNİ KURUM ÖDEYECEK”

Cumhuriyet Halk Partisi Abana İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Tığlı ise ortada işgüzar bir durum olduğuna değindi. 1968 ve 1985 yılında yapılan yol çalışmalarında Köy Hizmetleri Müdürlüğü tarafından fotoğraflı, onaylı çalışma yapıldığını hatırlatan Hasan Tığlı: “Devlette her şey arşiv tutulurken kamulaştırma ile ilgili ortada bir belgenin olmaması çok düşündürücü bir durum. Burada bürokratların işgüzarlığı söz konusu. Bürokratların yaptığı hatanın faturasını yine vatandaş ödeyecek. Kamunun parası ihmal yüzünden yatırıma dönüşmeden gidecek. Bu karar da emsal teşkil edeceği için bunun arkası da kesilmeyecektir. Bu davanın tazminatla sonuçlanması durumunda hak kaybına uğradığını düşünen vatandaşlarımızı soluğu mahkemede alacaktır. Bu zamana kadar yapılan tüm çalışmalarda devlet gerekeni yapmış, bedelini vatandaşına ödemiştir. Bu durum dikkate alınmalı ve alınması gereken önlemler ivedilikle alınmalıdır” diye konuştu.

Müzakerelerin ardından söz konusu teklif İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Hukuk Komisyonu’na gönderildi.

 

 

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo