Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
250 GRAM EKMEK 1.25 TL OLDU | KÜRE BÜLTEN

250 GRAM EKMEK 1.25 TL OLDU

17.12.2017

1.327 Kişi Okumuş

0 Yorum

250 GRAM EKMEK 1.25 TL OLDU

Kastamonu’da ekmeğe yüzde 25 zam geldi. Gıda Maddeleri, İmalat ve Satıcıları Odası’nın yaptığı başvurunun kabul edilmesi üzerine 250 gram ekmeğin fiyatı 1 TL’den 1,25 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’da Ekim 2016 yılından itibaren 1 TL’den satılan 250 gram ekmeğin fiyatı 1.25 TL oldu. Bazı fırıncılar 250 gram ekmeği 1.25 TL’den satmaya başlarken bazı fırıncılar ise zam kararını askıya alarak 65 kuruştan satmaya devam etti. Fırınlara ekmek almaya gelen vatandaşların birçoğu ise yeni tarifeleri ekmek aldıkları anda öğrendi. 250 gramlık ekmek almak için kasaya 1 TL veren vatandaşlar, işletmecilerin zam uyarısı üzerine 25 kuruş daha vermek zorunda kaldı.

“İSTİŞARELER SONUCUNDA 25 KURUŞ ZAM YAPILDI”

Gıda Maddeleri, İmalat ve Satıcıları Odası Başkanı Ufuk Dravor Türkiye’deki enflasyon, un, su, elektrik fiyatlarına gelen zamlara karşın ekmeğin fiyatının 14 aydır değişmediğini belirterek, “Bu fiyatın değişmesi gerekiyordu. Girdiler ve enflasyon nedeniyle değişmeliydi. İşçileri insanca yaşamaları için vereceğimiz ücretler için değişmeliydi. Ekmeğin kilogram fiyatı Türkiye genelinde 5 TL civarında bulunuyor. Bu ortalama bir fiyattır. Çevre illerimize baktığımız zaman ekmek fiyatları 1.25 TL ile 1,5 TL arasında değişiyor. Biz de zam yapılması taraftarı değildik lakin son 14 ayda maliyetlerde meydana gelen yükselme zammı kaçınılmaz kıldı. Ekmek için istenen fiyat 1,5 TL idi ancak biz 50 kuruşluk zammın fazla olacağını düşünerek orta yol da bularak 25 kuruş olması yönünde görüş belirttik. Sonuç olarak istişare sonrasında ekmeğe 25 kuruş zam yapılmış oldu” diye konuştu.

“EKMEĞİ 65 KURUŞTAN SATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Yeni tarifeyle il genelinde 250 gramlık ekmeğin 1 TL’den 1.25 TL yükseldiğini ve zamlı satılmaya başlandığını belirten bir fırın işletmecisi Necdet Güner fırıncıların yaklaşık bir buçuk seneden beri zam almadığını söyledi. Zam meselesinin çok zamandan beri gündemde olduğunu ifade eden Necdet Güner: “Zaten verilmiş bir şeydi, sonra geriye çekildi. Şimdi tekrar aynı zam yerine geldi. Biz işletme olarak şimdilik verilen zam kararını uygulamaya koymayacağız. Ekmeği 65 kuruştan satıyoruz ve muhtemelen yılbaşına kadar da 65 kuruştan satmaya devam edeceğiz. Bu bizim kendi politikamız. Amacımız diğer fırıncı arkadaşlarımızla haksız rekabet etmek değil ki böyle bir amacımız da yok zaten. Prensip olarak işletmemizde zamları hemen uygulamaya geçirmiyoruz. Önce vatandaşlarımızı düşünüyoruz. Maliyetlerde yaşanan yükselmeler daha da artarsa biz de zam konusunu düşünürüz” ifadelerini kullandı.

Fırından ekmek alan vatandaşların bazılar gelen zam karşısında şaşkın olduklarını ifade ederken bazı vatandaşlar da ekmeğe yapılan zammın az olduğunu söylediler. Vatandaşlar, çöpe atılan ekmeklerin değerinin anlaşılması için ekmeğe daha fazla zam yapılmasını talep etti.

Öte yandan, 14 ay önce ekmek fiyatı Kastamonu’da 75 kuruştan 1 TL’ye yükselmişti. 14 ay önce yapılan zamma bazı fırınlar uyarken bazı fırınlar ise zamma uymayarak kendi fiyat tarifeleri üzerinden ekmek satmaya devam etmişti.

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme