Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
AHDE VEFAYI UNUTTUK MU | KÜRE BÜLTEN

AHDE VEFAYI UNUTTUK MU

18.02.2018

1.153 Kişi Okumuş

0 Yorum

AHDE VEFAYI UNUTTUK MU

Ahdetmek söz vermektir.Vefayla birleşince anlam güzel bir zenginleşme yaşar.Sözüme  vefâm tam diye belirtmiş oluruz.İslamiyet âhlakının en önem verilen kaideleri arasında yer alan bir konudur.Kur’ân’a göre ahde vefâ, iman ederek Allah ile ahidleşmiş ve böylece kendisini hür iradesiyle kendisini sadakat yükümlülüğü altına sokmuş olan müminin ahlâkî bir borcudur.Işte bu kadar büyük bir yükümlülük taşımaktadır.  Ayet ve hadislerde olgun müminlerin sıfatları arasında çokça zikredilmiştir. (Mü’minûn, 8; Meâric, 32)
Bu kavramı sadece sözlerde kalan bir ifade olarak mı anımsıyoruz  yoksa ,sözler yerine yeterince geliyor mu?diye sorgulamak lazım.Bu olaya iki yönlü bakmak lazım .Hem biz yeterince güvenilirmiyiz hem de güvenecek kimsemiz varmı?Bize verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyorsak önce kendimize bakıp bu görevi yerine getiriyormuyuz diye bakmalıyız.Bu davranışı iyi uygulayalım ki karşımızdan bekleme hakkımız olsun..Misal birinden borç aldık şu gün vereceğim diye söyleştik o kişi de o güne göre kendi ödemelerini ayarladı sözümüzü tutmassak hem biz gözden düşeceğiz hem o insan zor durumda kalacak bir daha bize güveni kalması imkansız hale gelecek tabiki ..Çok büyük aksilik ve sıkıntı olmadığı sürece sözlerinizi yerine getirmek hem dinen hem insani yönden borçtur. Ahidle yemin arasında fark vardır karıştırılmamalıdır.Yemin bozulursa kefaret gerekir, fakat ahitde kefaret yoktur, ahdi bozmanın günahı kefaretle ortadan kalkmaz buyurmuşlardır. Bu sebeple Kuranı kerim ahde vefanın üzerinde ısrarla durmuştur. Bir ayet-i kerimede: “Ahdi de yerine getirin. Çünkü verilen sözde elbette sorumluluk vardır.” (İsrâ, 34) diye de hatırlatma yapılmıştır.
Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da En güzel örneğimiz Peygamberimiz (s.a.v) ahde vefa daki öneminden dolayı güvenilir insan anlamına daki El-Emın ismini almıştır Kurân-ı Kerim müslümanlar kadar olmayanlara verilen sözlerin yapılmasını emredecek kadar güzel bir dine sahip olduğumuzu gösteriyor.
Kurân’da şöyle buyruluyor;
“Ahitleştiğiniz zaman Allah’ın ahdini yerine getiriniz. Allah’ı kendinize kefil kılarak sağlama bağladığınız yeminleri bozmayın. Allah yaptıklarınızı şüphesiz bilir.” (Nahl 16/91) buyrulmaktadır.
Günümüzde bir çok değer gibi ahde vefâyı da uygulamaz hale gelinmeye başlamasına izin vermemeliyiz.Biz uygulayıp örnek olmaya çalışalım.Mutlaka karşılık güzel olacaktır Allahın izni ile.Bu örnekler çoğalıp yaygınlaşmasına vesile oluruz belkide. ..
Yüce kitabınızın ışığında ve Efendimizin gösterdiği özenle hem Allah (C.C) layık bir kul hem efendimize ümmet layık oluruz inşallah…

İlgili Terimler :

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo