Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
AZİZ KOÇAL,HİÇBİR ŞEYİN BEDAVASI YOKTUR  | KÜRE BÜLTEN

AZİZ KOÇAL,HİÇBİR ŞEYİN BEDAVASI YOKTUR 

16.05.2018

1.120 Kişi Okumuş

0 Yorum

AZİZ KOÇAL,HİÇBİR ŞEYİN BEDAVASI YOKTUR 

Tüketiciyi Koruma Derneği Kastamonu Şubesi Olağan Genel Kuruluna TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal katıldı yaptı. 

Kuyudibi Bağkur İş merkezindeki dernek binasında gerçekleştirilen TÜKODER Kastamonu Şubesi olağan kongresine dernek üye ve yöneticilerinin yanı sıra Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal’da katıldı. 

Kongrede Tüketici Koruma Derneği’nin kurulması ile ilgili açıklamalarda bulunan Aziz Koçal tüketiciyi korumak için 28 yıl önce Tüketiciyi Koruma Kanunu yokken kurulmuş bir dernek. Türkiye’de 18 bin üyesi bulunan en büyük derneklerden bir tanesidir. Tüketici haklarını öğreten bilinçlendirmek için mücadele veren ülkemizin tek derneğidir. Bu yıl daha çok tüketici sağlığı ve güvenliği ön plana çıkıyor. Kastamonu’da da Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi sorunu ile gündeme daha çok acı darbesini vuran nişasta bazlı şeker konusu, Türkiye’nin gerçekten en önemli tüketici sağlığı ve konusu olarak görülüyor. Diğer taraftan hileli gıda üretenler halkın sağlığı ile oynamaktalar. Hileli gıda üreten firmalara verilen para cezası yetersiz kalıyor. 21 kere aynı suçu işlemiş şirkete aynı ceza veriliyor. O halde bunlara para cezası ile birlikte hapis cezasının verilmesi gerekiyor, dedi.  

Tüketici Koruma Derneği Kastamonu Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu ise dernek faaliyetlerinden söz ederken il Ticaret İl Müdürlüğü’nde ilçelerde kaymakamlıklarda ki Tüketici Hakem Heyetlerinde yer aldıklarını belirtti.  Kırıkoğlu 2015 yılında şehirlerarası otobüs terminalinde servis araçlarının hizmetten kaldırılması tüketici şikâyetlerine neden olduğunu belirterek belediye başkanlığına ve firmalara yapılan başvurunun sonuçsuz kalması nedeni ile imza kampanyası başlatıldığını, üniversite öğrencileri, kamu çalışanları ve işçilerin desteği ile kısa sürede 3 binin üzerinde imza toplanarak Rekabet Yüksek Kuruluna gönderildiğini dile getirdi. İlk orta ve yüksek okulda bilgilendirme toplantılarının yapıldığını dile getiren Kırıkoğlu, tüketicilerimizin sorunları ve elde edilen haklar yerel basını bilgilendirilerek kamuoyunun bilgi sahibi olması sağlanmıştır, dedi.  

Kastamonu Tüketici Koruma Derneği yeni yönetiminde Semra Kırıkoğlu tekrar başkan olurken yönetim kurulunda ise Cemal İlyasoğlu, Zekiye Gökmuharremoğlu, Tahir Altıkulaç, Esma Kuruoğlu Ahletçıoğlu, Semra Nural, Nurten Sağlık  yer aldı.  

Şeker Fabrikası hem sağlık hem de ekonomi açısından çok önemli 

Tüketiciyi Koruma Derneği Kastamonu Şubesi’nin 10. Olağan Genel Kurulu toplantısına katılan Tüketiciyi Koruma Genel Başkanı Aziz Koçal, sosyal medya ve televizyonlarda yer alan ürün reklamları, elektrik, su, doğalgaz, GSM firmalarının açma-kapama ücretleri ve yaklaşan yaz ayları nedeniyle cep telefonlarına gönderilen ‘tatil kazandınız’ mesajlarına karşı açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı. 

Önümüzdeki yılın tüketici sağlık ve güveni için mücadele yılı olacağını belirten Aziz Koçal Şerker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili şunları dile getirdi. Bursa’da kurulu bulanan Amerikan Menşeili Cargill Firması ocak sonunda hükümetin önüne bir rapor koyarak tüketici sağlığı açısından önemli olan nişasta bazlı şeker üretiminin artırılması gerektiğini belirtiyor. Ve bu rapordan sonra hükümet şeker fabrikalarının özelleştirilmesini tekrar gündemine alarak hızlandırıyor. Burada şeker fabrikası özelleştirildikten sonra şeker üretilmeyecek. Sadece zorunlu olanı 5 yıl üretecekler. Sonrasında ise arsalarını başka alanlarda kullanacaklar. Bence Kastamonu kilitlenmeli ve fabrikanın satışını engellemeli. Bu hem sağlık hem de  ekonomi açısından çok önemli.   

 

Koçal; Bedava peynir tek fare kapanında vardır. 

Vatandaşların cep telefonlarına yaz dönemine gelinen şu günlerde ‘tatil kazandınız’ şeklinde mesajlar atıldığını, sosyal medyada reklamların döndüğünü ifade eden Tüketiciyi Koruma Genel Başkanı Aziz Koçal: “Reklamları tıkladığımız zaman sizden kimlik bilgileriniz isteniyor. Hiçbir şeyin bedavası yoktur. Bedava peynir bir tek fare kapanında vardır. Dolayısıyla bedelsiz hiçbir şey olmaz” dedi. Yine özellikle televizyon kanallarında yayınlanan reklamlar ürün reklamları bazı ürünlerin markaları kopyalanarak, onları isimleri ile pazarlanan, piyasada çok düşük görünen ürünlerdir. Televizyondan yapılan satışlar mesafeli satış yönetimine giren bir pazarlama yöntemidir. Buradan aldığınız ürün kesinlikle orada anlatılan nitelikte değildir. Birincisi oradan size gönderilen ürün firma adı ile gelmiyor. Burada şunu görüyoruz. Tüketiciler reklam yoluyla, yanıltıcı reklam uygulayarak yanıltarak, vatandaşı aldatarak gerçek ürünün özelliklerini taşımayan ayıplı mal gönderiyorlar.  Bunu firma olarak değil şahıs olarak gönderiyorlar. Firma olarak gönderildiği zaman aslında tüketicinin ayıplı maldan hakları var. Ürünü geri gönderip parasını geri alabilir. Ama kişi adına gönderiyorlar. O kişi satıcı da değil. Dolayısıyla tüketici burada mağdur oluyor. Hakkını aratamıyor. Gelen ürünün faturası yok. İrsaliyesi yok. Şahıs ismiyle beraber gelen bir ürün. Parasını ödeyip alıyorsun. Sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda piyasaya göre çok düşük ücretlerle ilanlar veriliyor. Sipariş ettiğiniz ürünü aldığınızda gelen ürünün sipariş ettiğiniz ürün ile alakası olmadığını görüyorsunuz. Geri göndereceksiniz. Karşınızda muhatap firma yok. Tüketicilerimizi uyarıyoruz. Sosyal medya üzerinden reklam olan yerlerden alış veriş yapmasınlar. Eğer internet üzerinden alış veriş yapılacaksa web sayfası olan firmalardan yapsınlar. Firmaları incelesinler. Firmaların merkezi yerleri var mı, mail adresleri var mı, fax numaraları var mı, vergi numarası var mı, mernis numarası var mı, bakanlığın verdiği garanti belgesi var mı, hatta o firma hakkında şikayet var mı onları inceledikten sonra o firmadan ürün almaya karar versinler” diye konuştu. 

Koçal; “İcra adı altında gelen mesajlara itibar etmeyin”  

Son zamanlarda tüketicilerin telefonlarına gelen mesajlardan dolayı telefon faturalarına yansıyan ücretler var. “Bunlardan bazıları hakkınızda icra takibine başlanmıştır, indirimden yararlanılacak diye bir numara veriliyor. O numaranın aranması isteniyor. Bazılarında ise hediye kazandınız, şu numarayı ararsanız hediyeniz adresinize gönderilecektir deniliyor. Bu tür mesajlarda karşı taraf arandığı anda telefon faturasına mutlaka bir bedel yansıyor. Tüketicilerimizi uyarıyoruz. Telefonlarına böyle bir mesaj geldiğinde o mesajı okumadan silip atsınlar. Kesinlikle geri dönüş yapmasınlar. Cevap vermesinler.  

Koçal; Elektrik su doğalda tüketici 3 defa cezalandırılıyor  

 

Tüketicilerin 3 defa cezalandırıldığını dile getiren Koçal; GSM, elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarında ödeme süresi geçtikten sonra görüşmeye kapatılıyor, iletişim kesiliyor. Bir açma-kapama bedeli tüketiciye yansıtılıyor. Bu bedelin doğru olmadığını düşünüyoruz. Tüketicilerden çok ciddi eleştiriler geliyor. Firmaların tüketicinin sırtından haksız kazanç elde etiğini düşünüyoruz. Çünkü bir hizmet vermiyorlar. Bir düğmeye basarak vatandaşın iletişim özgürlüğünü kesiyorlar. Niye fatura bedelini ödemediği için. Vatandaşın bazen ödemelerini aksatabiliyor. Böyle bir durumda firmalar tüketicinin aboneliğini kapatarak cezalandırıyor. Vatandaşı geç ödedi diye gecikme zammı alarak ikinci defa cezalandırıyor. Sen borcunu ödemedin diye açma-kapama bedeli alarak üçüncü defa cezalandırıyor. Bunun hukuksuz olduğunu düşünüyoruz. Haksız bir kazançtır. Bu konuda yetkililerin gerekli çalışmaları yaparak açma-kapama bedelinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı özellikle GSM hatlarında yılda bir defaya mahsus açma-kapama bedelinin alınmaması yönünde bir tebliğ yayınladı. Şimdi sormak istiyorum. Bir defaya mahsus alınmamanın mantığı ne ise devamında da alınmaması gerekiyor. Dolayısıyla bunun yılda bir defa değil bakanlığın gerekli çalışmayı yaparak açma-kapama bedelinin tüketicinin 3 defa cezalandırılmasının önüne geçerek hiç alınmaması gerekiyor, dedi. 

YÜZDE 100 BANKA ONAYLI KREDİ” İLANLARINA DİKKAT 

Caddelerde, meydanlarda, duraklarda ve elektrik direklerinde yer alan kredi kullandırma ilanlarına da dikkat çeken Koçal: “Vatandaşlar özellikle ekonomik sıkıntılardan dolayı kredi kartı veya kredilerini ödeyemedikleri için yasaklı duruma düşüyorlar. Özellikle sosyal medyalarda yasaklıysanız, emekliyseniz, hiçbir karşılık beklemeden kredi çıkartacağız diye bir takım reklamlar, linkler dolaşıyor. Tüketicilerimizin bunlara kesinlikle itibar etmemesini öneriyoruz. Hiçbir şekilde buradaki yayınlanan linkteki alanlara kimlik bilgilerini girmemelerini istiyoruz. Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Sonuçta bu krediler sizin yasaklı olduğunuz bankalardan sağlanıyor. Sizin gayrimenkulleriniz ipotek ettirilerek bu kredi sağlanıyor. İleride çok mağdur duruma tüketiciler düşecektir. Sosyal medyada dolanan reklamlara inanarak bu linklere tıklanmaması gerekiyor” açıklamasında bulundu. HABER  MERKEZİ 

 

 

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo