Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
ESKİ BAŞKAN ÇAKIROĞLU'NDAN ŞEKER ÖNERİSİ: "FABRİKA ÇALIŞMALI VE KAR EDER KONUMA GETİRİLMELİDİR" | KÜRE BÜLTEN

ESKİ BAŞKAN ÇAKIROĞLU’NDAN ŞEKER ÖNERİSİ: “FABRİKA ÇALIŞMALI VE KAR EDER KONUMA GETİRİLMELİDİR”

16.03.2018

645 Kişi Okumuş

0 Yorum

ESKİ BAŞKAN ÇAKIROĞLU’NDAN ŞEKER ÖNERİSİ:  “FABRİKA ÇALIŞMALI VE KAR EDER KONUMA GETİRİLMELİDİR”

Şeker İş Sendikası Genel Başkan eski Vekili ve Şeker İş Sendikası Kastamonu Şube eski başkanı İlhan Çakıroğlu, Özelleştirme İdaresi tarafından 11 Nisan’da satış ihalesine çıkarılacak olan Şeker Fabrikası’yla yaptığı açıklamada, şekerin stratejik bir ürün olduğunu, özelleştirme yapmak yerine mevcut fabrikaların kar eder duruma getirilmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağını kaydetti.

11 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Kastamonu Şeker Fabrikası ile ilgili açıklamalar devam ediyor. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin ardından bir açıklama da Şeker İş Sendikası Genel Başkan eski Vekili İlhan Çakıroğlu’ndan geldi.

Eski Başkan Çakıroğlu önceki gün Amerika’da gerçekleşmesi beklenen ancak ulusal güvenliği tehlikeye sokabileceği düşüncesiyle iptal edilen satışı örnek göstererek şeker fabrikalarının kesinlikle satılmaması gerektiğini söyledi.

Kastamonu Şeker Fabrikası’nın siyaset üstü bir kurum olduğunu ifade eden İlhan Çakıroğlu, zarar ettiği söylenen fabrikanın 450 ila 500 bin ton arasında pancar işlediği ve 120 ila 150 gün süren kampanya gerçekleştirdiği takdirde zarar etmeyeceğine dikkat çekti.

Görevi gereği pek çok Avrupa ülkesine gittiğini, gittiği ülkelerde bulunan şeker fabrikalarının çiftçilerin oluşturduğu kooperatiflerde devlet denetiminde olduğunu vurgulayan Çakıroğlu: “Kastamonu Şeker Fabrikası satılacaksa da fabrikayı yerel sermayeyi temsil eden iş adamlarının oluşturduğu bir konsorsiyum almalı. Şeker Fabrikasını Torku Konya Şeker Fabrikası gibi konuşulur bir marka yapmak için ücretsiz çalışacak birçok gönüllüye sahip” dedi.

“ŞEKER SANAYİ SİYASET ÜSTÜDÜR VE ÖYLE OLMALIDIR”

Şeker fabrikalarının satışının her hangi bir fabrikanın satışı olmadığını belirten Çakıroğlu: “Şeker fabrikalarını iyi tanıtmak, şeker sanayini bilerek şeker fabrikalarının satışından bahsetmek gerekiyor. Bu nedenle şeker fabrikası herhangi bir partinin siyasi oy alma hevesiyle toplantılar yaparak, basın açıklamaları yaparak halledilebilecek bir konu değildir. Şeker fabrikası sorunu mevcut iktidarı eleştirerek ve satamazsınız diyerek çözülecek bir konu da değildir. Şeker sanayi siyaset üstüdür ve öyle olmalıdır” diye konuştu.

“PANCAR VE ŞEKER STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR”

Şeker sanayinin zarar etmesinin mümkün olmadığını, zarar etmesinin yönetimsel bir takım sıkıntılardan kaynaklandığının altını çizen Şeker İş Sendikası Genel Başkan eski Vekili Çakıroğlu: “Şeker Kanunu hükümetlerin elindedir. Pancar taban fiyatı, ne kadar pancar ekileceği ve üretileceği bakanlık tarafından açıklanır. Avans ve ödemelerin tarihlerini bakanlık açıklar. Bütünüyle devlet tarafından yönetilen bir sanayinin zarar etmesi mümkün değildir. Fabrikaların satılması için son 15 yıldır, 1996 yılından bu yana teknolojik yenilikler yapılmamakta, kotalar düşmekte ve fabrikalar zarar etmeye zorlanmaktadır. Ayrıca şeker fabrikaları çalıştığı sürece kendi elektriğini kendisi üretir. Devlet tüm şeker fabrikalarından elektrik üretebilir. Fabrikalarda elde edilen atıl buhar ve su çiftlikler ısıtma ve seracılıkta kullanılabilir. Pancar küspesi doyurucudur ve beside kullanılır. Şeker fabrikalarının civar çiftliklerinde besicilik yapılabilir, et üretilebilir, kümes hayvancılığı yapılabilir. Şeker sanayinin her şeyi değerlendirilebilir. Pancar ve şeker stratejik bir üründür. Pancar ve şeker hükümet edenlere iyi anlatılırsa şeker fabrikalarının satılmayacağı inancındayım” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALI VE KAR EDER KONUMA GETİRİLMELİDİR”

Kastamonu Şeker Fabrikası’nın temelinin 1959 yılında atıldığını hatırlatan Çakıroğlu: “Fabrikanın günlük kapasitesi 4 bin tondur ama 5 bin tonu rahatlıkla işleyebilir. Son yıllarda fabrika zarar ediyor denmesi, çiftçinin pancardan soğutulmasına neden olmuştur. 2002 yılında 380 köyde 13 bin 913 pancar çiftçisi pancar ekerken, 2016 yılında bu rakamlar 117 köye ve 2 bin 146 çiftçiye kadar düşmüştür. Kotaların kısılması, pancar taban fiyatlarının geç açıklanması veya düşük açıklanmasına rağmen çiftçi pancar ekiyor. Dekara göre verim oransal olarak düşmüyor. Çiftçi halen pancar ekmek istiyor. 450 ila 500 bin ton arasında pancar işleyen, 120 ila 150 gün kampanya yapan fabrika zarar etmez. Fabrikamız 120 gün ve üzeri kampanya yapıp en az 400 bin ton pancar işleyebilir. Bizim fabrikamız çalıştığı zaman asla zarar etmez. Şeker sanayi özelleşmemelidir. Çalışmalı ve kar eder konuma getirilmelidir. Sendika, kooperatif, iş adamları, siyasiler bir araya gelip fabrikayı almalıdır. Şeker sanayine yürekten bağlı insanlar var. Konsorsiyum fabrikayı satın alırsa 1 yıl ücret talep etmeden Kastamonu Şeker Fabrikası’nı Türkiye’nin en iyi şeker fabrikası yapmak için canla başla çalışacak insanlar var” açıklamasında bulundu.

Kazım BOLAT

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme