Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
İNEBOLU'DA 12 YILDIR TOKMAĞINI ELİNDEN BIRAKMIYOR | KÜRE BÜLTEN

İNEBOLU’DA 12 YILDIR TOKMAĞINI ELİNDEN BIRAKMIYOR

18.05.2019

499 Kişi Okumuş

0 Yorum

İNEBOLU’DA 12  YILDIR TOKMAĞINI ELİNDEN BIRAKMIYOR

Osmanlı tarihinden bu yana Türk kültüründe Ramazan aylarında ayrı bir öneme sahip olan davulla sahura kalkma geleneği sürüyor. 

Davul sesi ile vatandaşları sahura kaldıran davulcular, yüzyıllardır süren geleneği devam ettiriyorlar. Ramazan ayı boyunca davul çalarak vatandaşları sahura kaldıran davulcular, bu yolla aile bütçesine katkı sağlıyorlar.

Manileri ezberleyen davulcular, her mahallede farklı manilerle vatandaşları sahura kaldırıyorlar. Asağıhatıpbağı mahallesinde ikamet eden vatandaşları sokak sokak gezerek davul sesi ve manileriyle sahura uyandıran ramazan  davulcu Celal Küllü, İnebolu’da Asağıhatıpbağı mahallesinde 2007 yılında ramazan davulcusu olarak başladığını  görevini 13 yıldan bu yana sürdürdüğünü söyledi. 

Ramazanın 11 ayın sultanı olduğunu ifade eden Küllü, “Bizde ramazanlarda göreve çıkıyoruz. sokak sokak gezerek, davul sesi eşliğinde seslendirdiğimiz manilerle İnebolu halkını sahura uyandırıyoruz. Mahalle halkı bizden çok memnun. Biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. İnebolu halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz. Ramazan davulculuğu Osmanlı döneminden gelen bir gelenek .Bizde çocukluk yaşlarında elimize aldık davulu, mahallemde 13 yıldır bu görevi severek yapıyorum.” dedi.

‘ÇEYREK ASIRDA BU GÖREVİ ÇOCUKLARIMA BIRAKMAK İSTİYORUM’

2 çocuk babası olduğunu söyleyen Küllü’’ Ramazan davulculuğu görevimi Cenabı Allah’ım sağlık verir de o günleri yaşamak ve  görmek  nasip olursa ramazan davulculuğu görevimi  12 yıl daha geleneksel olarak sürdürmek istiyorum.  Çeyrek asırda çocuklarımın bu geleneği sürdürmesini istediğini belirtti.  

‘MAHALLELİ MANİ İSTEĞİNDE BULUNUYOR’

Mahalle sakinlerinden talep geldiğini aktaran küllü, “Mahalle sakinlerinden mani istekleri de alıyoruz. Bazıları farklı maniler istiyor. Tabi olmaz demiyoruz. İstekleri de yerine getiriyoruz. Ramazan ayının ayrı bir duygusallığı oluyor, İnsan kendisinde güzel bir şey hissediyor. Ramazan mübarek olduğu için o daha bir duygulu oluyor. ” ifadelerini kullandı.

‘MÂNİ SÖYLEMEK, ZEKA İSTER, ESPRİ YETENEĞİ İSTER’

Ramazan Davulcusu Celal Küllü; ‘’Bahşiş istemenin daha kibar, daha neşeli yollarını atalarımız bulmuş. Eski köye yeni adet icat etmemeli ve biraz eskiye göz gezdirmeli. Ramazan ayını ek gelir için fırsat bilip, davulu eline alıp tokmağı indirmekle de Ramazan davulcusu olunmuyor, tabii ki. Bu işin de bir adabı, geleneği-göreneği var. Gürültü kirliliği yapan değil, geceye ahenk ve neşe veren davulcunun hakkıdır bahşiş. “Gelenekler sürsün” demekle olmaz. Usulü de yaşatmak gerek. İşte bu bağlamda ben de diyorum ki, davul da mânisiz olmaz! Ramazan ayı boyunca davulcular her yerde, peki sorarım size maniler nerde! Davulcunun mahareti ve iyi bir bahşişi haketmesinin sebebi, “gümbede güm güm” diye sokakları inletmesi değil, haneler önünde mâni uydurma yeteneğindedir. Mâni söylemek, zeka ister, espri yeteneği ister.’’ dedi.

Küllü, ramazan boyunca insanları uyandırdıkları içinde bahşişlerle evlerinin ihtiyaçlarını da karşıladıklarını sözlerine ekledi. Renkli kişiliğiyle ilgi çeken Küllü’yü sahur vaktine kadar sokakta bekleyen vatandaşlar, davul çalarken cep telefonuyla görüntüsünü çekip sosyal medyadan paylaşıyor. Muhammed KÖMEÇOĞLU

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo