Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
KIŞ GELDİ SOBA SATIŞLARI DURMA NOKTASINDA! | KÜRE BÜLTEN

KIŞ GELDİ SOBA SATIŞLARI DURMA NOKTASINDA!

11.12.2018

963 Kişi Okumuş

0 Yorum

KIŞ GELDİ SOBA SATIŞLARI DURMA NOKTASINDA!

Kışın artık kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde yılın sadece 3 ayı iş yapabilen sobacılar çok dertli. Kürebülten.com internet  gazetemize konuşan Sobacılar esnafı, her şeye gelen zamlardan soba ve kömür fiyatlarının da etkilendiğinden, işlerinin iyi olmamasından yakınıyor.

35 yıldır sobacılık  yapan Ahmet Kara, işlerinin çok kötü gittiğini söylüyor.

Soba Satıcı Ahmet Kara,’’Ben ilçemizde 35 yıldır bu işi yapıyorum. Soba satışlarımız oluyordu ama artık eskisi olmuyor desek yeridir. Eskiye göre satışlarımız çok azaldı ve gün geçtikçe de azalmaya devam ediyor. Vatandaş zaten daha çok tasarrufa yönelik sobalar tercih ediyorlar. Satışlar 5-6 yıldır her geçen gün düşmeye başladı, ama önceden böyle değildi. İlçemizde  Doğalgaz olmadığı  halde satışlarımız çok düştü, bundan 2 yıl önce sobalarımız popülerdi. Soba fiyatları zaten çok pahalı da değil ama yine de çok büyük bir satış olmuyor. Vatandaşlarımız tasarruf amaçlı evlerinde  elektrikli soba kullanıyor. Umarım işlerimiz eskisi gibi yine iyi olur. Genelde kovalı tenekeli sobalara çok talep geliyor. Eskiden millet bu dönemlerde gelip fiyat öğrenir, hava soğuyunca da sobasını almaya gelirdi. Ama şimdi o da yok, millet fiyat öğrenmeye de gelmiyor. Geçen sene hem soba fiyatları daha  uygundu.Hem de kömür fiyatlarında çok bir artış yoktu. Şimdi ise sobalar ithal olduğu için fiyatlar yüzde 25 arttı.”

 150 liralık soba 250 lira

sobacılık yapan Hayri Altmışdört de soba ve kömür fiyatlarından şikâyetçi. “Bizim işte zaten iki ayda para kazanılıyor, ama on ikinci aydayız, kimse soba alımına başlamadı” diyen Altmışdört, iki yıldır işlerin durma noktasına geldiğini ifade ediyor. Altmışdört şöyle devam ediyor: “Bu kriz döneminde kimse soba almak istemiyor, sobalar da çok pahalı artık. 150 liralık sobalar 250 lira oldu. Elimizdeki en ucuz tuğlalı sobalar 400 TL’den başlayarak 1000 TL’ye kadar yükseliyor.Kömür desek o ayrı pahalı, Vatandaşın kömür ya da odun sobalarına yönelmesi gerekiyordu. Fakat sinek avlıyoruz.

“Soba ve baca bakımlarınıza dikkat edin”

Vatandaşların kış mevsiminde sobalarının bakımlarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Altmışdört, “İnsanların soba alırken, içerisinin turbo özelliğinin olup olmadığına, sağlamlığına ve verilen garantiye dikkat etmeleri gerekiyor. Bacalarını sık sık temizlemeleri gerekiyor. Bacaları dolu ve kirli olduğu zaman soba yanmıyor, tüyüyor ve sonuç olarak da zehirlenmelere yol açıyor. Hem sobanızın hem de bacanızın bakımına dikkat etmeniz gerekiyor” yeni nesil sobalarda insanların önü camlı ve komple dökümlü sobaları tercih ederek hem nostalji amaçlı hem de ısıtma amaçlı kullandıklarını söyledi.

Soba ticareti yapan Emin Ekici de ,Kat kaloriferi ve kaloriferli binaların yaygınlaşmasıyla soba satışlarında düşüş yaşandığını söyledi.

Kış ayının gelmesiyle vatandaşların sobalara akın etmesini beklerken hayal kırıklığına uğradıklarını ifade eden Ekici, de  şöyle konuştu:

Kış ayının kapıya dayanmasına rağmen soba satışları beklediğimiz kadar olmadı. Sobaları genellikle köylerde yaşayan vatandaşlar alıyor. Kömür sobaları, odun sobalarına göre daha az satılıyor. Son 2 yıldır soba satışları yüzde 30 düştü. Kat kaloriferleri ve kaloriferli evlerin artması soba satışlarını büyük oranda düşürdü. Sac sobalar diğer sobalara oranla daha fazla satılıyor. İnsanlar artık soba almıyor. Eskileri ile idare etmeye çalışıyorlar ve tamir bakıma yöneliyorlar. Soba satışlarımız durdu.” Muhammed KÖMEÇOĞLU

 

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo