Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
KÜRE KAMYONCUSU NE OLACAK?,AKP, KÜRE'YE KASTAMONU TARİHİNİN EN BÜYÜK İHANETİNİ ETMİŞTİR | KÜRE BÜLTEN

KÜRE KAMYONCUSU NE OLACAK?,AKP, KÜRE’YE KASTAMONU TARİHİNİN EN BÜYÜK İHANETİNİ ETMİŞTİR

12.06.2018

1.722 Kişi Okumuş

0 Yorum

KÜRE KAMYONCUSU NE OLACAK?,AKP, KÜRE’YE KASTAMONU TARİHİNİN EN BÜYÜK İHANETİNİ ETMİŞTİR

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Adayı Hasan BALTACI ile  Ayşegül SOYLU MUSLU, 24 Haziran seçim çalışmaları çerçevesinde Küre ilçesini ziyaret etti.

Hayatlarını hiçe sayarak ağır şartlarda ekmeğini kazanmaya çalışan maden işçileri ve özelleştirmenin faturasını ödemek zorunda bırakılan esnaflarımızla görüşen  Hasan BALTACI  ve  Ayşegül SOYLU MUSLU’ya CHP Küre İlçe Başkanı Ahmet DEMİRTAŞ ile yönetim kurulu üyeleri de eşlik etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Adayı Hasan BALTACI  seçmenlerimizle yaptığı sohbette Küre’nin sorunlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı.

AKP, KÜRE’YE KASTAMONU TARİHİNİN EN BÜYÜK İHANETİNİ ETMİŞTİR

AKP iktidarının ve milletvekillerinin üvey evlat muamelesi yaptığı ilçelerimizin başında Küre gelmektedir. Etibakır A.Ş’nin devlette olduğu dönemde ekonomik anlamda refah düzeyi üst seviyede olan Küre, maden ocaklarının özelleştirilmesiyle adeta kendi kaderine terk edilmiş, başta gençleri olmak üzere insanları AKP iktidarında yıldızı parlayan Cengiz Holding’e köle edilmiştir.  Yıllarca Küre ve Kastamonu’ya önemli bir katma değer sağlayan Etibakır’ın Küre ve Samsun işletmeleri  2004 yılında 33 milyon dolara Cengiz Holding’e yok pahasına satılmıştır.  Küre’ye hayat veren bu devlet kuruluşu 2004 yılında 240 milyon dolar değerinde bakır rezervi, kasasında 10 milyon dolar nakit ve stoklarında hemen nakde çevrilebilir 7 milyon dolar değerinde konsantre bakırla elden çıkarılmıştır. Aynı özelleştirme kapsamında 9 milyon dolar değerinde arazilerde Cengiz Holding’in olmuştur. 26 milyon dolar nakit ya da nakde çevrilebilir varlığı bulunan kamu tesislerini 33 milyon dolar bedelle elden çıkaran AKP, Küre’ye ve Kürelilere Kastamonu tarihinin en büyük ihanetini etmiştir.  Özelleştirmenin ardından gelen sendikasızlaştırma, ‘tasarruf’ gerekçesinin ardında yatan ihmaller ve denetimsizlik ise Küre Etibakır’ın ocaklarında 19 madenci kardeşimizin hayatını kaybetmesine de yol açmıştır.

KÜRE KAMYONCUSU NE OLACAK?

Küre’de madenciliğin desteklediği sektörler arasında başı çeken yük taşımacılığı yani kamyoncu esnafı da tehlike altındadır. Cengiz Holding’in Küre İşletmesi’ne ait maden sahalarından çıkardığı bakır, bakırlı pirit ve bunlara mahlut diğer cevherler İnebolu Limanı’na artık boru hattıyla taşınacaktır. Bu çalışma başlamış ancak İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesinin Danıştay tarafından iptal edilmesine eş zamanlı askıya alınmıştır. Bu boru hattı yapıldıktan sonra Küreli kamyoncu kamyonunu satmak zorunda bırakılacaktır.

AKP; TELEKOM, TEDAŞ VE ASKERLİK ŞUBESİ’Nİ KÜRELİLERDEN ALDI

AKP fabrikasını sattığı Kürelilerin elinden; Telekom, TEDAŞ ve Askerlik Şubesi’ni de almıştır. Küreliler İnebolu ile Küre arasında mekik dokumaya mahkum edilmiştir.

SEÇİM GELİNCE Mİ HASTANE AKLINIZA GELDİ?

2002’den bu yana iktidarda olan AKP Küre’yi sağlık alanında öteleyip nasıl mağdur ettiğinin farkına varmıştır ama geç kalmıştır. Doktor ve hastane istemekten bıkan Kürelilere seçim öncesi hastane müjdesi veren AKP’ye soruyorum; 16 yıldır neredeydiniz? Seçim gelince mi hastane aklınıza geldi, Küre’yi hatırladınız?

GEÇMEYEN ARAÇLARA 1 YILDA ÖDENEN PARAYLA 14 TANE KASTAMONU DEVLET HASTANESİ YAPILABİLİYOR

Yap-İşlet-Kırışalım modeliyle yapılan Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprülerinin 2017 yılında hazineye yüklediği yük, geçmeyen araçlar için firmalara ödediği rakam 1 milyar 986 milyon TL’dir.

400 Yataklı Kastamonu Devlet Hastanesi 102 milyon TL’ye ihale edilip tıbbi cihaz alımları ile maliyeti 140 milyon TL’yi bulmuştur. Yani AKP iktidarının geçmeyen araçlar için firmalara 1 yılda hazineden ödettirdiği para, Kastamonu Devlet Hastanesi gibi 14 hastanenin yapımına eşdeğerdir. Bu rakamla Küre’nin ihtiyacını karşılayacak kaç hastane yapılabilir, bunu Kürelilere seçim öncesi hastane müjdesi verenler cevaplamalıdır.HABER SERVİSİ

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme