Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
'KÜRE'NİN MADEN PAYINDAN ELİNİZİ ÇEKİN' | KÜRE BÜLTEN

‘KÜRE’NİN MADEN PAYINDAN ELİNİZİ ÇEKİN’

06.07.2019

1.043 Kişi Okumuş

0 Yorum

‘KÜRE’NİN MADEN PAYINDAN ELİNİZİ ÇEKİN’

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun 98’nci birleşiminde gündem dışı söz alan CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin” dedi.

Etibakır A.Ş’nin geçmiş yıllarda Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne direkt aktardığı maden payının, AK Parti’nin Şubat ayında Maden Kanununda yaptığı değişiklikle artık Hazine Bakanlığı üzerinden aktarılmasının yasalaştırıldığını söyleyen Milletvekili Baltacı, Bakanlığın 30 Haziran’a kadar Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği hesaplarına geçmesi gereken bu payı ise henüz yatırmadığını kaydetti. Maden payı yatırılmadığı için köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait ihalelerin bir bir iptal edildiğini söyleyen Hasan Baltacı, bu durumun yaklaşık 7 milyon liralık maden payına Hazine Bakanlığı tarafından el konulduğu anlamına geldiğini savundu.

Hazine Bakanlığını maden paylarını bir an önce ödemeye davet eden Milletvekili Hasan Baltacı; “Kastamonu’nun en önemli maden ilçesi olan Küre’mizin sahip olduğu yer altı zenginliği 2004 yılında yok pahasına hediye edilmişti. Şimdi de Etibakır A.Ş’nin Özel İdare ile Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2018 yılı için maden payı olarak aktarması gereken yaklaşık 7 milyon lira maalesef Hazine Bakanlığı’nca gasp edilmiştir. Şubat ayında Meclis’e getirilen ve tüm itirazlarımıza rağmen maden kanuna eklenen geçici 43’üncü maddeyle bu kaynağın adresini Bakanlık olarak değiştiren iktidar, bakanlığın 30 Haziran’a kadar bu payları özel idare ve birliğe ulaştırması gerektiğini bildiği halde sessizliğini korumaktadır. Köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait bu ihaleler bu gaspçı anlayış nedeniyle bir bir iptal edilmektedir. Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin” ifadelerini kullandı. 

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo