Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
MADEN ŞANTIYESI, FABRIKASI VE ÜRETIM ALANLARININ KAPATILMASINI ISTIYORUZ | KÜRE BÜLTEN

MADEN ŞANTIYESI, FABRIKASI VE ÜRETIM ALANLARININ KAPATILMASINI ISTIYORUZ

26.02.2018

2.211 Kişi Okumuş

0 Yorum

MADEN ŞANTIYESI, FABRIKASI VE ÜRETIM ALANLARININ KAPATILMASINI ISTIYORUZ

 

Azdavay Maden Köyü, Çömlekçiler Köyü ve Çevre Köylerin Muhtarları ile Maden ve Çömlekçiler Köyü Dernek Başkanı, Çevre Köyler Dernek Başkanları, Azdavay Dernek Başkanı Maden Köyü’nde çıkarılan maden sonrasında doğaya ve çevreye verilen büyük tahribat ve zararlar için ve köyde yaşam alanlarının büyük zarar ve tahribat gördüğü için tepkilerini dile getirdiler. Bu konu ile ilgili olarak Uğurlu Konakları Salonu’nda da basın toplantısı düzenlediler.

 Çömlektepe ve Maden Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Çankır yaptığı açıklamasında; Maden Köyümüzde iki şirket kömür çıkarmaktadır. Bunlardan Bedri Serik’in Şirketi köylünün tapulu yerinde kömür çıkarmaya başlayıp, harfiyatı da Köyümüzde yaşayanın tarlasına yığıp yıldırma politikasıyla bu şekilde yerlerini de satın almıştır. Alamadıklarının tarlasında ise harfiyatlar yığılı olarak kalmaktadır. Biz Maden Köyü olarak Köyümüzün ortasına, iki mahalle arasına evlerimizin yanına kömür fabrikası açılmasını istemiyoruz. Şantiye olarak da Köyümüzün İlkokulunun bahçesini kullanıyorlar, bahçesine maden Köyü’nde yaşayanların evlerinin yanına bina yaptılar. İsmail Çeti’nin şirketi de ormanlık alanda maden arama çalışması yapmış, arama yaptıkları yerleri talan ederek öylece de bıraktılar. Yine dere yatakları ve kenarlarında artık hafriyatlar ve talan ettikleri ağaçlar bulunuyor. Köyümüzde çevre ve doğa katliamı yaşıyoruz. Ormanlarımıza zarar veriyorlar. Köyümüze, yaşam alanlarımıza, insan hayatına büyük zarar veren bu firmaları köyümüzde istemiyoruz. Maden Köyü ve çevre köylerimiz olarak fabrikanın açılmamasını, izin verilmemesini, 100 yıllık okulumuzun bahçesinden de şantiyenin hemen kaldırılmasını istiyoruz. 100 yıllık tarihi okulumuzu da harabeye çevirdiler, okul duvararı yıkıldı, şimdi sadece taştan iki duvarı kaldı. Bu yıkılan okulumuza da devletimizin sahip çıkmasını ve önceki şekilyle de anyı şekilde yapılmasını istiyoruz. Ormanlık alanları kesilip açık kömür alınıyor. Alınan kömür yerlerinde göletler oluşup tehlike saçıyor. 1994 yılında da o göletlerde iki tane çocuğumuz boğulmuştu. Biz köyümüzde yeni facialar ve felaketler yaşanmasını istemiyoruz. Köylümüzün tapulu yerlerine, dere yataklarına hafriyat atıyorlar, sağa sola dökülen hafriyatların kaldırılmasını ve eski haline de getirilmesini istiyoruz. Köyümüze gurbetten kimse gelemez, misafir gelemez, köyümüzde bayram, düğün yapamaz, çocuklarımız oyun oynayamaz hale geldik. Komşu ziyaretleri yapamaz olduk, bu kötü yaşamdan köyünü terkeden hemşehrilerimiz oldu, bize bu köyde yaşaman zehir oldu, evlerimizden dışarıya çıkamaz olduk. Maden Köyümüzde nefes alamaz, gezemez, etkinlikler yapamaz hale geldik. Maden İşletmelerinin faydasından çok doğaya ve çevreye büyük zararları var.Köyde yaşayanlarımız Köyü terk ediyor, yaşayanların yaşam alanlarına giriliyor.Köyde bizlerin yaşama hakkı yok mu. Bu tür işletme ne ülkemizde ne de dış ülkelerde var. Bizler ve hemşehrilerimizin yaşadıklarını bir Allah birde burada yaşayanlar biliyor. Çektiğimiz bu büyük sıkıntılar sonrasında Maden Şantiyesi, Fabrikası ve üretim alanlarının kapatılmasını istiyoruz.

Bizler bu işle ilgili olarak ve mağduriyetimiz giderilinceye kadar Maden Köyü ve Çevre Köyleri Muhtarları ve Dernek Başkanları olarak bundan sonra Kaymakamlığımıza, Valiliğimize, Kastamonu’daki ilgili  Kurumlarımıza, ilgili Bakanlarımıza, Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza kadar aşama aşama gideceğiz.

 

Maden Köyü Muhtarı Mehmet Demirci,”Köyümüzde iki tane  maden şirketi var, açık olarak işletme yapıyorlar. Daha çok yolların çamuru, yüklü tırların yollara verdiği zararı bizler çekiyoruz. Yolda küçük araçlar gidemiyor, araçlar sık sık arıza yapıyor ve bu yollarda kalarak büyük mağdiriyet yaşıyorlar. Köyümüzde yaşayanların ekili arazilerine, bahçe yaptıkları yerlere  de hafriyat döküyorlar. Biz bunların ve aşağıda belirteceğimiz sorunların kaldırılmasını acilen Maden Köylüler olarak istiyoruz” dedi.

 Maden Köyü Cami Hocası İbrahim Sarıkaya’da, “Köyümüzde maden şirketi var, bu şirketin olması devletin lehinedir ama bizler burada yaşayan köylüler olarak çok mağduruz, köyümüzün yolu sürekli yapılmasına rağmen balçık oluyor, çok çamur oluyor. Buraya ne yaparsanız yapın buraya hergün 10-15 büyük tonajlı tırlar bu yolu hemen bozuyor, yapılan yol batak haline geliyor. araçlarımız bu yollarda kalıyor, arıza yapıyor, altları, kartelleri deliniyor, köyümüz  dağınık yerleşim olduğu için cumaya gelenler ve namaz kılmaya gelenler de geldiklerine de işin açıkcası pişman oluyorlar. Camimizin ve evlerimizin dışına çıkamıyoruz, çok sıkıntı çekiyoruz. Biz buradan yetkililere sesleniyoruz, burası için acil bir çözüm üretilsin. Şu ana kadar üretilen çözümler faydalı olmuyor ve geçici oluyor. Devletimiz dışarıya bağımlılığı azaltmak için böyle bir şeye izin veriyor fakat kesinlikle köylümüzün bundan kesin zarar görmemesi gerekiyor. Buradan devlet büyüklerimize ve yetkililerimize sesleniyorum. Bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz.

 

Azdavay Maden Köyü Dernek Başkanı, Çevre Köylerin Dernek Başkanları, Maden Köyü ve Çevre Köyü Muhtarları ve Maden Köyü ve çevre köylerde yaşayanların ortak olarak yaptılar.

Yapılan açıklamada, “Azdavay Maden Köyümüzde faaliyet gösteren Emsa Madencilik San. Tic. Ltd. Şti’ne ait bir adet kantar hazine arazisine kurularak faaliyet göstermektedir. Ayrıca yine aynı madene ait kömür eleği de maden Köyü tüzel kişiliğine ait araziye kurulduğundan Merkez mahallesi sakinleri büyük rahatsızlık duymaktadır.

Kantara gelen kömür yüklü ve boş tırlar kantarın kurulu bulunduğu Köy camisine ait araziyi çamur deryasına çevirerek köylünün camiye gelmelerini de engellemekte ve gelenlerin de çamur içersinde evlerine dönmelerine sebep olmaktadır.Bize büyük zarar veren kantar ve kömür eleğinin kaldırılmasını istiyoruz.

Azdavay Maden Köyü sınırları içersinde iki tane kömür işletmesi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ruhsatlı diğeri ruhsatsız bir şekilde işletilmektedir. Bu alanda maden yatağını genişletmek de istemektedirler. Biz bu alanlarda genişletme ve maden ocağı açılmasını aşağıda sayacağımız sebeplerden ötürü istememekteyiz. Köyümüzdeki iki kömür işletmesi için ÇED raporu verilmemesine, kömür fabrikasının açılmaması için kaçak yapılan şantiye binalarının da yıkılmasını, kömür çıkarılan yerlerin kapatılmöasını ve geniş kapsamlı olarak da denetlenmesini de istiyoruz”

 

”Köy halkı olarak neden bu madene karşıyız”

 

1.Doğayı katlediyorlar; maden alanları incelendiğinde yeşil alanın kalmadığı görülecektir. Madenin çıkarılması derinlemesine değil, yüzeysel olarak ilerlemektedir. Madenlerin çıkarılma şekilleri incelendiğinde toprağın yüzeysel alınıp, altından kömür çıkarılması şeklinde yapıldığı görülecektir. Yüzeysel çıkarma işlemi tamamlandığında dev şantiye alanını andıran madenin üzeri kapatılmamakta, olduğu gibi bırakılmakta ve maden çıkarılan alanlara tekrar ağaç da dikilmemektedir. Bu konuda ne madeni çıkaran firma ne de firmayı denetlemekle yükümlü ilgililer üzerlerine düşen görevlier yerine getirmemektedirler. İnsanların ve hayvanların doğal yaşam alanları birileri 3 kuruş fazla kazanacak, birileri de bundan nemalanacak diye katlediliyor.

Ormanları kesiyorlar; Maden yatağının genişletilme işlemi ormanların kesilerek ilerlenmesi şekilde gerçekleşmektedir. Ormanları koruma kanununa muhalefet eden bu uygulamalar da yine yetkililerce denetlenmemekte ve ormanların kıyımına göz yumulmaktadır.

3; Çıkan toprak halkın tapulu arazisine bırakılıyor; bilindiği üzere maden işletmekle yükümlü firmanın çıkan hafriyat nerede ne şekilde değerlendireceği de önem arz etmektedir. Madenden çıkan tüm hafriyat o bölgede yaşayan halkın tapulu arazisine bırakılmaktadır. Bununla birlikte toprağın nereye yığıldığı da önemli olup toprağı yığıldığı yer incelendiğinde maden Köyü’nün sel felaketi riski altında kalma durumu görülecektir. Ruhsat verilirken en çok dikkat edilen hususlardan bir tanesi de bu olup, bu hususta yetkililer tarafından göz ardı edilmektedir. .

4; Yine Maden Köyü ilköğretim okulunun bahçesine dozer, kamyon vb araçlar çekilmektedir..

5; Sıkma kömür fabrikası kuruluyor, izinsiz inşaat halinde bulunan sıkma kömür fabrikası köyün yakınında olup çıkan duman halkın sağlığını etkileyecek niterliktedir. İnsanların sağlığının olumsuz etkilenme ihtimali çok yüksektir. Oluşan hava kirliliği ile birlikte bölgeye yağacak yağmur, ekip biçilen arazilere radyasyon olarak geri dönecek, araziden elde edilen ürünlerle birlikte insanlara da geçecektir..

Yukarıda anlattığımız gerekçelerle, inşaat halindeki kaçak kömür fabrikasının derhal kapatılmasını, bu konuda bölgede geniş kapsamlı bir araştırma ve inceleme yapılmasını, mevcut maden ruhsatlarının iptalini ve yeni ruhsat da verilmemesini doğasever bölge halkı olarak talep ediyoruz. #Kürebülten #MuhammedKÖMEÇOĞLU

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme