Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
PROF. SARÇOĞLU'NDAN ÇİN SARIMSAĞI ELEŞTİRİSİ:"ÇİN SARIMSAĞI EKMEK DÜŞMAN ASKERİNİ KIŞLAYA SOKMAYA BENZER" | KÜRE BÜLTEN

PROF. SARÇOĞLU’NDAN ÇİN SARIMSAĞI ELEŞTİRİSİ:“ÇİN SARIMSAĞI EKMEK DÜŞMAN ASKERİNİ KIŞLAYA SOKMAYA BENZER”

19.02.2018

1.272 Kişi Okumuş

0 Yorum

PROF. SARÇOĞLU’NDAN ÇİN SARIMSAĞI ELEŞTİRİSİ:“ÇİN SARIMSAĞI EKMEK DÜŞMAN ASKERİNİ KIŞLAYA SOKMAYA BENZER”

Çin Sarımsağı tehdidi altındaki Taşköprü Sarımsağı ile ilgili bir Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve ünlü Beslenme Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan uyarı geldi. Saraçoğlu Taşköprü Sarımsağı yerine Çin Sarımsağı ekmenin yabancı düşmana kışlayı teslim etmekle eşdeğer bir durum olduğunun altını çizdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’na konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve ünlü Beslenme Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, son yıllarda Taşköprü yöresinde ekimi giderek yaygınlaşan Çin Sarımsağı’na dikkat çekti.

“TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI TÜR DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, yöre halkının Çin Sarımsağı ve Çin Sarımsağı’nın zararları konusunda mutlaka eğitilmesi gerektiğini ifade ederek yerli ürün varken ithal ürüne yönelmenin kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.

Hem eğitim konusunda hem de ürünlere uygulanan zirai ilaçlar konusunda çiftçilerin daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyarılarda bulunan İbrahim Saraçoğlu: “Köylümüzü eğitmek zorundayız. Bir sezonda en fazla iki defa zirai ilaç verilebilir. Bu kesin değişmez bir kuraldır. Bu durum 20 yıl önce de böyleydi şimdi de böyledir. Yerli ürünlerin yerini ithal ürünlerin almasını kabul etmek mümkün değildir. Taşköprü sarımsağı dünyaca ünlüdür. Şimdi Kastamonu’ya Çin Sarımsağı’nı ektiler. Bu ne demektir? Eğer bulunduğunuz bölgeye kendi ürününüz dışında ne ekerseniz ekin bu durum düşman askerini kışlaya sokmaya benzer. Taşköprü Sarımsağı tür değiştirmeye başladı. Bunun nedeni Çin Sarımsağı’na müsaade edilmesidir” ifadelerini kullandı.

“TAŞKÖPRÜ56” TESCİLİ VAR

Türk Patent Enstitüsünün “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” bulunan Taşköprü sarımsağının, ucuz olduğu için bölgede yetiştirilen Çin ürünlerine karşı toprağa ekilen dişlerin de sertifikalandırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.

Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünce “Taşköprü56” adıyla tek bir tescili bulunan yöreye özgü sarımsak dişine yönelik sertifikaların çoğalması için çağrılarda bulunuluyor.

4 BİN AİLE SARIMSAKTAN GEÇİNİYOR

Aroması ve rengiyle sarımsak piyasasında marka değeri olan Taşköprü Sarımsağının korunması büyük önem taşıyor. Aroması, uzun raf ömrü ve özellikleriyle Taşköprü sarımsağına 2009 yılında Türk Patent Enstitüsünce “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi” verildi. 2017 yılında il genelinde 22 bin dekar alanda yaklaşık 30 bin ton sarımsak üretimi gerçekleştirildi. 4 bin aile sarımsaktan geçimini temin ediyor.

Kazım BOLAT

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme