Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
SEKA BALIKESİR FABRİKASI'NIN YENİDEN ÜRETİME GEÇMESİNE ESKİ VEKİLDEN DESTEK:"KASTAMONU SEKA KÂĞIT FABRİKASI BALIKESİR'DE OLDUĞU GİBİ ÜRETİM YAPMAYI BEKLİYOR" | KÜRE BÜLTEN

SEKA BALIKESİR FABRİKASI’NIN YENİDEN ÜRETİME GEÇMESİNE ESKİ VEKİLDEN DESTEK:“KASTAMONU SEKA KÂĞIT FABRİKASI BALIKESİR’DE OLDUĞU GİBİ ÜRETİM YAPMAYI BEKLİYOR”

20.11.2018

521 Kişi Okumuş

0 Yorum

SEKA BALIKESİR FABRİKASI’NIN YENİDEN ÜRETİME GEÇMESİNE ESKİ VEKİLDEN DESTEK:“KASTAMONU SEKA KÂĞIT FABRİKASI BALIKESİR’DE OLDUĞU GİBİ ÜRETİM YAPMAYI BEKLİYOR”

Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası SEKA yeniden faaliyete geçmesi ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamalara 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’dan olumlu tepki geldi. Yıldırım, geç alınmasına rağmen kararın yerinde bir karar olduğunu kaydetti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,kağıdı stratejik ürün kapsamında değerlendirdiklerini belirterek: “Balıkesir SEKA Fabrikası inşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yıllık 300 bin ton kapasiteyle tekrar üretime geçecek” açıklamasında bulundu.

1936’da Türkiye’nin ilk yerli kağıt üretimini gerçekleştiren SEKA’nın, Kastamonu fabrikası özelleştirme kapsamına alınmış, son olarak MOPAK’asatılmıştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamalara CHP 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’dan destekleyici açıklamalar geldi.

Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, özelleştirilen Kastamonu SEKA Kağıt Fabrikası’nın özelleştirilip kapatılmasının ardından Kastamonu ve Taşköprü çiftçisinin azığının elinden alındığını hatırlattı.

Yıldırım:“Rahmetli Menderes Hükümeti Şeker Fabrikası’nı yapmış, daha sonraki hükümetlerde Taşköprü SEKA’yı faaliyete koymuştur. Bunların hepsi çiftçinin tarlasının şekillenmesi, üretimi artırmak için devletin yapmış olduğu hizmetlerdir” dedi.

“ÜRETİM YAPAN FABRİKALARIMIZ KAPILARINA KİLİT VURDU. KÂĞIDI DIŞARIDAN ALIR DURUMA DÜŞÜRÜLDÜK”

Kastamonu ve Taşköprü’nün özelleştirme mağduru olduğunu, SEKA’nın elden gittiğini belirten Mehmet Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SEKA’nın satılmasıyla azığımız gitmiştir. Şimdi katığımızın gitmemesi için Şeker Fabrikası’nı kazanmak ve üretimi devam ettirmek adına mücadele etmeliyiz. Bunu başaramazsak, kendir üretiminin bitmesiyle nasıl azığımız gitti. SEKA’yla ilgili yıllar yılı mücadele verdik. 10 bin ton üretilen kendir yok oldu. SEKA’yı alan MOPAK’ızamanında Özelleştirme İdaresi’ne şikayet etmiştim. Fabrikayı alan firma3 yıl üretim yapma, 30 milyon dolar civarında da üretim yapma şartı vardı. Ancak, 2004 yılında 14 bin ton kâğıt üretmiş fabrika.  Zamanla üretim bahane edilerek fabrika kapandı. Taşköprü ekonomisi ve dolayısıyla Kastamonu ekonomisi büyük zarar gördü. Oluşan zararı yıllarca her türlü platformdan haykırdık ama maalesef bir türlü derdimizi anlatamadık. O gün ifade ettiğimiz haklı ifadelerin haklı gerekçeleri bugün önümüze gelmeye başladı. Kâğıt satar konumundan kağıt alır duruma geldik. Üretim yapan fabrikalarımız kapılarına kilit vurdu. Kâğıdı dışarıdan alır duruma düşürüldük. Dolar bazlı alımlar olduğu için her yıl milyarlarca liramız dış ülkelerin kasalarına girdi. Milli servetlerimiz çürümeye terk edilirken elim gavurunu zengin ettik. Gelinen noktada bu fabrikaların kapanmasına ses çıkarmayanlara sormak istiyorum. Ne geçti elinize?”

“KASTAMONU SEKA KÂĞIT FABRİKASI BALIKESİR’DE OLDUĞU GİBİ ÜRETİM YAPMAYI BEKLEMEKTEDİR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın SEKA ile ilgili açıklamalarına atıfta bulunan Yıldırım: “Taşköprü SEKA’nın kapatılmasıyla Kastamonu çiftçisi 30 milyon dolar para kaybetti.ABD’nin talimatlarıyla endüstriyel kendir üretimi yasaklandı. ‘SEKA gitti,kendir ekimi bitti; azık gitti. Şimdi kağıt ithalatının artması ile beraber Balıkesir SEKA fabrikasının yeninden açılacağını ve yıllık 300 bin ton kağıt üretileceğini sayın bakan ifade ettiler. Peki, şimdiye kadar neredeydiniz? Neden kapanan fabrikalarda üretimi yeniden başlatmak için adım atmadınız? Sayın Bakan’a seslenmek istiyorum. Kastamonu SEKA Kağıt Fabrikası da aynı Balıkesir’de olduğu gibi üretim yapmayı beklemektedir. İlimizin ileri gelenleri Kastamonu için önemli bir istihdam kaynağı olan fabrikayı üretime kazandırmalıdırlar.  Eğer başka iller için bu düşünülebiliyorsa bizim ilimiz, ilçemiz için de düşünülebilir. Alınan karar geç de olsa yerinde bir karardır. Yapılan yanlıştan dönülsün artık. Tüketen değil üreten bir il konumuna dönme vaktimiz gelmiştir. Bir zamanlar kendi ürettiğimiz kâğıtları elin gâvurundan almayalım. Yerli ve milli üretime Taşköprü’den destek olalım. Fabrikamızın bacası tütsün. Üretelim. Yerli ve milli endüstriyel kağıdımızıüretelim. Kastamonu yeniden altın günlerini yaşasın. Yolumuz açık olsun Kastamonu ve Türkiye’m. Amerikan emperyalizmine hayır.Yaşasın tam bağımsız Türkiye” ifadelerini kullandı. 

 

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme