Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
SOĞUKSU DERNEĞİNİN KASTAMONU TURLARI HIZ KESMİYOR | KÜRE BÜLTEN

SOĞUKSU DERNEĞİNİN KASTAMONU TURLARI HIZ KESMİYOR

25.04.2018

680 Kişi Okumuş

0 Yorum

SOĞUKSU DERNEĞİNİN KASTAMONU TURLARI HIZ KESMİYOR

Cide’nin başarılı STK’larından Soğuksu Derneğinin, 2018 yılı Kültür Başkenti unvanına seçilen Kastamonu’ya olan destek turları bu haftada devam etti.

Genel merkezi İstanbul Üsküdar’da bulunan Cide Soğuksu Derneği, Kültür Başkentine bu hafta 4. turunu başarıyla gerçekleştirdi. Üsküdar Belediyesi ve Soğuksu Derneğinin ortaklaşa tertiplediği destek turlarında, Kastamonu’ya daha önce hiç gelip görmemiş, yada az bilgi sahibi olan insanlara ilimizin tanıtılması ve ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sözde değil özde memleket sevdasını her projesinde başarılı şekilde ortaya koyan Soğuksu Derneğinin yıl boyunca süreceğini öğrenildi.

Her hafta farklı konuklarıyla Kültür Başkentine turlar düzenleyen Soğuksu Derneğinin gezisine katılan gazeteci Sultan Derin, gerçekleşen gezi için şu açıklamada bulundu: “Geziye katılan grupta ki arkadaşlarımız arasında Kastamonu’yu ilk defa gören arkadaşlarımız çoğunluktaydı. Kastamonu hepimizin anılarında asla unutulmayacaklar arasında ki yerini çoktan aldı bile. Kastamonu gezimiz ilk olarak Seyrangah tepesinden başladı. Kuşbakışı tüm Kastamonu’yu görebildiğimiz bu yerden ne kadar ayrılmak istemesek de, buram-buram tarih kokan; Fatih Sultan Mehmet’in, Şeyh Şaban-i Veli’nin, Mirliva Sadık Paşa’nın, Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal Atatürk’ün sokaklarında dolaştığı yerleri gezmek rehberimiz Nail Küçük beyefendinin de tarih bilgisi ve muhteşem anlatımı ile o günlere dönmek için sabırsızlanıyorduk. Günü birlik bir tur olmasına rağmen (Kastamonu’yu bir güne sığdırmak mümkün değil) Gezi organizasyonunu yapan Soğuksu Derneği sekretaryası Zeynep Türkçü hanımefendi çok güzel bir organizasyon yapmış ve kısa kısa da olsa Kastamonu’ya dair ne varsa görmüş olduk. Medreseler, çeşmeler, imarethaneler, Taş baskı el işleri, el dokuması kumaşları, yemekleri. Kastamonu ya gittiğinizde “Evliyalar Diyarı” sözünün anlamını daha fazla idrak ediyor insan. Turun sonuna doğru Banduma ve Tritlerimizi yedik mutlaka tadılması gereken lezzetler. Ama benim favorim Nasrullah Meydanını kokusu ile saran Kastamonu’nun kel simidi oldu. Tarihi hanlarda çayınızın yanına eşlik edecek en iyi arkadaş. Çekme helvayı bilmeyen arkadaşlar için çekme helva yapımı çok orijinaldi. İlk defa bu kadar taze çekme helva yedik. En son Nasrullah Camii’nin şadırvanından suyumuzu içip, (Bu Şadırvandan su içen ya Kastamonu da kalırmış yada yedi yıl içinde tekrar gelirmiş) Kastamonu meydanından rehberimiz Nail Küçük beyefendi; Şeyh Şaban-ı Veli’nin sözü ile ‘Gelişiniz güle güle gidişiniz güle güle her işiniz güle güle diyerek’ bizleri uğurladı.

Gerçekten İstanbul’dan çıktığımız andan geri dönünceye kadar sorunsuz, güle güle, eğlenceli ve kaliteli bir gezi oldu. Bunun için öncelikle Zeynep Türkçü hanımefendi ve Cide Soğuksu Derneği yöneticilerine, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen beyefendiye, ulaşımdan sorumlu Kenan bey ve Veysel beye çok teşekkür ederiz. Hepimiz için güzel ve çok anlamlı bir gün oldu. Herkesin Kastamonu’yu bir günlükte olsa gidip tanımasını kesinlikle tavsiye ediyorum” dedi.

 

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Ankara Halı Yıkama Uçak Kargo