Web Tasarım Web Tasarım ziyaret edebilirsiniz , Acil Su Tesisatçısı Acil Su Tesisatçısı ziyaret edebilirsiniz , Hukuk Bürosu Bakırköy Hukuk Bürosu ziyaret edebilirsiniz , Lojistik Firması Lojistik Firması ziyaret edebilirsiniz ,
YARALIGÖZ'DEKİ ÇAY BAHÇELERİNİN YIKIMINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR | KÜRE BÜLTEN

YARALIGÖZ’DEKİ ÇAY BAHÇELERİNİN YIKIMINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR

10.04.2018

761 Kişi Okumuş

0 Yorum

YARALIGÖZ’DEKİ ÇAY BAHÇELERİNİN YIKIMINA TEPKİLER DEVAM EDİYOR

yaralıgöz’deki çay bahçelerinin yıkımına tepkiler devam ediyor:“devletin kurumları köylüsünü göçe zorlamış olmuyor mu?”

Türkeli, Çatalzeytin, Abana ve Bozkurt ilçelerini Kastamonu’ya bağlayan karayolunun Yaralıgöz mevkisindeki çay bahçelerinin yıkım kararına tepkiler devam ediyor. Sinop Türkeli Sarmaşık Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Kültür Derneği valilik makamına yazdığı dilekçe ile yıkım işlemlerinin durdurulmasını istedi.

4 ilçenin de Kastamonu başta olmak üzere Batı Karadeniz, İç Anadolu, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki tüm şehirlere ulaşımında aynı güzergâhı kullandığı karayolunun Yaralıgöz mevkisinde geçtiğimiz yıllarda açılan; araç sürücüleri ve yolcuların dinlenmek amacıyla sıkça kullandığı, vatandaşlar tarafından gerek doğallığıyla, gerekse ormanla iç içe olmasından dolayı memnun kaldığı çay bahçeleri, şikâyet üzerine mahkeme kararı sonucu bir çay bahçelerinin yıkım çalışmaları tamamlandı.

Yol güzergâhını kullanan vatandaşlardan Cihan Aydın; yıkım kararı alınan çay bahçelerine karşı tepkilerini dile getirerek, “Ormanla iç içe, 4 ilçenin de iki saatlik yolculukta mola verilecek en güzel mekânların şikâyet üzerine yıkımının yapılmasına karşıyız. Çay bahçelerinin kimseye bir zararı yok, aksine faydası var. Bölgede doğal olarak yetişen her türlü gıdanın sunumunu en güzel şekilde mola verenlere sunuyor, bir anlamda da tanıtıma olumlu etkisi var. Çay bahçelerinin yıkımı, bölgenin gelişimine ve turizmine karşı da bir darbedir” dedi.

“DEVLETİN KURUMLARI KÖYLÜSÜNÜ GÖÇE ZORLAMIŞ OLMUYOR MU?”

Sinop Türkeli Sarmaşık Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Saim Aydın, valilik makamına verdiği dilekçe ile yapılan yıkım kararının yöre halkı için olumsuz sonuçlar doğuracağını kaydetti.

Saim Aydın valiliğe verdiği dilekçede: “Devrekâni ilçesine bağlı Yaralı göz mevkisin de bulunan, gözleme, çay ve kahvaltı mekânlarının Yıkım kararının usulsüz, mantıksız ve sosyal adalete ve sosyal kalkınmaya hizmet etmediğini düşünüyoruz. Devlet bir taraftan, köyden Kente göçü engellemeye çalışırken, bir taraftan da devletin kurumları köylüsünü göçe zorlamış olmuyor mu? Şayet bu mekânlar yetersiz ise, devlet kendi eliyle bu alanların insan onuruna yakışır şekilde imar ederek işletmeleri sahiplerine veremez mi? Bizler büyük şehirde yaşayan ve bu güzergâhları kullanan yöre sakinleri olarak bu yıkım kararının tekrar gözden geçirilmesini ve hatadan dönülmesini makamınızdan istirham ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yöre halkının çay bahçelerinin yeniden açılması için imza kampanyası başlatacakları öğrenildi.

YORUMLARKastamonu Web Tasarım Kastamonu E-Ticaret Sistemleri Kastamonu Sosyal Medya Yönetimi Beylikdüzü Su Tesisatı Bakırköy Acil Tesisat Beylikdüzü Petek Temizleme