-1° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

150 YILLIK ANTİK YAĞ FABRİKASI ZAMANA MEYDAN OKUYOR

Güncel - 10 Ocak 2020 14:58 A A

Kastamonu’nun İnebolu İlçesi’nde dönemi için tam bir mühendislik harikası olan 150 yıllık antik antik yağ fabrikası zamana meydan okuyor. Kurulduğu gün nasıl çalışıyorsa hala aynı şekilde çalışan antik yağ fabrikası hala aynı sistemle çalışıyor. Kültürün son temsilcisi Ramazan Tosyalı ve Hanımı Saadet Tosyalı sabır ve gururla bu geleneği devam ettiriyor. Tosyalı Ailesi 23 yıllık Döngel adını verdikleri katırları ile beraber yağ üretim işini 3 kuşaktan beridir sürdürüyor.

Döngel, keten un haline gelinceye kadar bezirhanede olduğu yerde 4 saat aralıksız dönüyor. Keten tohumu un halini aldıktan sonra 45 dakika daha dönme işlemi devam ediyor. Bu Bezirhanede üretilen yağ sağlık açısından birçok faydaları bulunan Keten Tohumu Yağı. Keten tohumu yağı balıktan bile kat be kat fazla Omega 3 içeriyor, kanser, parkinson ve alzheimer hastalığına karşı koruyucu işleve sahip.

İnebolu ilçesine bağlı Korupınar Köyü’nde bulunan antik yağ fabrikası, tarihi Bezirhane. Dönemi için tam bir mühendislik harikası olan bezirhanede asırlar önce üretilen yağ hala aynı yöntemlerle üretiliyor.

Yaklaşık 150 yıllık bezirhane kurulduğu gün nasıl çalışıyorsa şimdide aynı sistemle aynı şekilde çalışıyor. Tamamen el emeğine dayalı olan bezirhanede hiçbir değişiklik yok. Kültürün son temsilcisi olan Ramazan Tosyalı ve hanımı Saadet Tosyalı sabır ve gururla geleneği devam ettiriyorlar.

Tosyalı Ailesi 23 yıllık Döngel adını verdikleri katırları ile beraber yağ üretim işini 3 kuşaktan beridir devam ettiriyor. Döngel, keten un haline gelinceye kadar bezirhanede olduğu yerde 4 saat aralıksız dönüyor. Keten tohumu un halini aldıktan sonra 45 dakika daha dönme işlemi devam ediyor.

Keten tohumundan yağ üretimi yaklaşık 12 sürüyor. Bu Bezirhanede üretilen yağ sağlık açısından birçok faydaları bulunan Keten Tohumu Yağı. Keten tohumu yağı balıktan bile kat be kat fazla Omega 3 içeriyor.

Aynı zamanda E vitamini deposu olan keten tohumu yağı kanser, parkinson ve alzheimer hastalığına karşı koruyucu işleve sahip. Keten yağı soğuk pres yöntemiyle tamamen ahşap doğal bir sistem içerisinde yüzde 100 doğal olarak elde ediliyor.

Bezirhanenin yaklaşık 150 yıllık olduğunu ifade eden Ramazan Tosyalı, bezirhanenin babasına dedesinden, kendisine de babasından kaldığını söyledi.

“İÇİNİZDE GAYRET OLMAZSA BU İŞİ YAPAMAZSINIZ”

Üçüncü kuşak olarak yağ üretimini yaptıklarını ifade eden Ramazan Tosyalı: “Dedem, babam ve ben üçüncü kuşak. Nasip kısmet olursa yapabildiğimiz kadarıyla, ömrümüz nereye kadar müsaade ederse yapmaya da gayret edeceğiz. Tüm hızımızla tüm gayretimizle. Bizim içten gelen bir hevesimiz var. Gerek ben gerekse eşimle içimizde bir azim var. Biz gayret var. Zaten içinizde gayret olmazsa bu işi yapmanızın mümkünatı yok. Çünkü burası öyle göründüğü gibi kolay bir yer değil. Hem işçin bir ağırlığı hem de bir tehlike noktası var. Keten tohumunu iki taşın arasına döküp yaklaşık 3-4 saat dönüyoruz. Bu dönem esnasında keten tohumunu un haline getiriyoruz ve un haline getirdikten sonra 45 dakika daha dönüyoruz. Yağı çıkma kıvamına getiriyoruz. Biz bu şekilde gördük atalarımızdan. Yağı çıkma kıvamına geldikten sonra ağaç dibeklere koyuyoruz. 3 kat kıl içine sarıyoruz” dedi.

“ÜRETİMDE TAMAMEN BİR EL EMEĞİ VAR”

Üretimde tamamen bir el emeğinin olduğunu vurgulayan Tosyalı: “El yapımı olan pres yaklaşık 40 tonluk bir baskı yapıyor. Üretimde hiçbir şekilde makine değmiyor. Beden gücü var. İşçiliği ağır olan bir sanat. Bunun özelliği bu. Demir makine sürülmeden yapıyoruz. Doğallığı tamamen el emeği olmasından geliyor. Bunda hafif bir koku olabilir o da makine girmediği için oluyor. Bunu sürekli yiyen kokusunu hissetmez. İlk yiyen kokusunu biraz hisseder” diye konuştu.

“SAĞLIK AÇISINDAN BÜYÜK BİR ÖNEMİ VAR”

Keten tohumu yağının sağlık açısından büyük bir önemi olduğuna dikkat çeken Tosyalı: “Uzmanlarımız bunun araştırmasını yapmışlar. Artık bu günümüzde unutulmaya yüz tutuyor. Hammaddesini tarladan almak çok zor. Ekip biçme koşulları ağır. Babam söylerdi. Eskiden hastalık da yokmuş. Vatandaşın yediği tamamen beziryağı imiş. Beziryağının anası babası belli. Nereden çıktığı belli. Eskiden karnı ağrıyan, dişi ağrıyan beziryağı kullanırmış. Mide hastalıklarına, bağırsak rahatsızlıklarına çok faydalı” şeklinde konuştu.

“ELEKTRİK OLURSA BURANIN HAYATI ÖLÜR”

Ramazan Tosyalı’nın eşi Saadet Tosyalı ise evlendiğinden beri bu iş ile meşgul olduğunu anımsattı. Eşine yardımcı olduğunu kaydeden Saadet Tosyalı: “Zaten bu işi bir kişi kesinlikle yapamaz. Beziryağının kispesini doğum yapacak ineklere verirdik. Bunu bilen alıyor. Bilene bunu hiç anlatmaya gerek de yok. Bilmeyenin ineği doğum da yapamıyor. Baytar çağırmak zorunda aklıyor. Bunu yedirdiğin zaman inek güzel doğum yapıyor. Döngel olmasa bu iş zaten olmaz. Döngel bizim her şeyimiz. Eşim Döngel’e öküzden sonra öğretti. Bu da öldükten sonra bizim işimiz çok zor. Asla zannetmiyorum başka hayvanların burada koşacağına inanmıyorum. Elektrik olursa buranın hayatı ölür. Bunun özelliği öyle. Her şey el emeği göz nuru” ifadelerini kullandı.  Kastamonu Sözcü Gazetesi Kazım BOLAT

Bu haber 3171 kez okundu.
Güncel - 14:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.