Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ACIMIZ HALA O GÜN Kİ GİBİ TAZE… ACIMIZ HİÇ DİNMEDİ

Güncel - 8 Eylül 2021 10:14 A A

KÜRE TARİHİNİN EN BÜYÜK  ‘’MADEN FACİASININ 17. YILDÖNÜMÜ

Şehit Madencilerimizi saygıyla anıyoruz…

Kastamonu’nun Küre İlçesinde 8 Eylül 2004’te Bakır Maden Ocağında çıkan yangında 19 kişi Hayatını Kaybetmişti.

Bundan tam 17 yıl önce, siren sesleri Küre’den yankılanıyor, televizyon kanalları yayınlarını kesip Küre ile canlı bağlantı kuruyordu. Saatler ilerledikçe facianın boyutları ortaya çıkıyor. 19 maden işçimizin hayatını kaybetmesiyle bütün Kastamonu adeta yas tutuyordu.

Kastamonu yarın maden şehitlerini anacak.  Takvim yaprakları 8 Eylül 2004 tarihini gösterdiğinde, tüm Türkiye’nin odaklandığı tek nokta Kastamonu’nun Küre ilçesinde olmuştu. Etibank Anonim şirketine ait  maden de kaynak yapılırken çıkan yangın sonucu işçiler bir tünelde mahsur kaldı.  İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu yangın söndürülmüş, ancak tüneldeki yoğun duman nedeniyle içeriye girmekte zorlanan ekipler, mahsur kalanların tamamına ulaşamamıştı. Saatler ilerledikçe facianın acı boyutları ortaya çıkmış, 19 maden işçimizin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. İşte bu 19 maden şehidimiz ölümlerinin 17. Yıldönümünde  yarın anılacak.  Kastamonu tarihinin en büyük maden faciası olarak, akıllarda kalan bu olayda hayatını kaybeden madencilerimizin cansız bedenleri saatler  süren çalışmaların ardından tünelden çıkarılmıştı.

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. Gelişen ülkelerin ekonomilerinde büyük pay sahibi olan madencilik sektörü, ilçemiz ve ülkemiz için de büyük öneme sahiptir. Zor ve meşakkatli bir meslek olan madencilik alın teri demektir.

Ekmek Parası uğurunda yaşamını yitiren maden şehitlerimizi minnet ve şükran duyguları içerisinde bir kez daha saygıyla anıyor, tüm maden emekçilerine aileleri ile birlikte sağlıklı mutlu bir yaşam diliyoruz.

Muhammed KÖMEÇOĞLU-Kürebülten

 

Bu haber 494 kez okundu.
Güncel - 10:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.