-1° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

AFET SONRASI KÜRE’DE SEL ZEDELERE YAPILAN BAZI NAKDİ YARDIMLAR GERİ İSTENDİ

Güncel - 18 Nisan 2022 17:48 A A

Sel felaketinde bol keseden dağıtılan ödemeler şimdi de geri isteniyor.  Küre Kaymakamlığı bazı sel zede vatandaşlara yazı gönderdi…

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz genelinde meydana gelen ve 72’si Kastamonu’dan 82 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan “100 yılın afeti” olarak tanımlanan sel felaketinin ardından evlerini ve eşyalarını kaybeden vatandaşlara AFAD aracılığıyla nakdi yardımlar yapıldı.

SELZEDELERE ‘İADE’ ŞOKU!

Bozkurt başta olmak üzere, Abana, İnebolu, Azdavay ve Küre’de yapılan yardımların bir kısmının mükerrer (fazladan) ödendiği gerekçesiyle geri ödenmesi talep edildi.

Kastamonu Valiliği tarafından afetin etkili olduğu ilçelerin kaymakamlıklarına ve köy muhtarlıklarına gönderilen yazıda; söz konusu mükerrer yardımların, ödeme yapılan vatandaşlardan alınarak valilik hesabına yatırılmasının sağlanması istendi.

SEL ZEDERELERE MÜKERER SIKNTISI 

Kastamonu Valiliği tarafından gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı; “Ağustos 2021 tarihinde ilimiz ve ilçelerinde etkili olan sel afeti nedeniyle Türkiye afet müdahale planı tam uygulanmış; Hasar Tespit, Zarar Tespit ve DSİ, AFAD Jeolojik Etüt Raporları Ekiplerince inceleme raporları düzenlenerek Cumhurbaşkanlığınca onaylanmıştır. 3 ayrı ekibin raporları doğrultusunda Valiliğimiz ve ilçe Kaymakamlıklarında oluşturulan Acil Yardım Harcama Komisyonu kararları ile AFAD başkanlığından gelen Acil Yardım Ve İnsani Yardım Hesaplarından 2021 yılı için belirlenen ve fiili ikameti aynı konutta bulunan ev sahiplerine 15 bin TL ve kiracıları da 7 bin TL ödeme yapılmıştır. Sel afetinde sadece eşya zararı bulunan vatandaşlarımıza zararın büyüklüğüne göre 35 bin TL’ye kadarı ilçe vakıflarınca arta kalan tutar da 15 bin TL’ye kadar valiliğimiz ya da kaymakamlıkların ilgili hesaplarından 50 bin TL kadar zararı ödenmiştir.

İlk günlerinde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak acıyla Bozkurt Afet Koordinasyon Merkezinde Kaymakamlık Hesabından ve Valiliğimiz Hesabından, Bozkurt ve afet yaşanan diğer ilçelerimizden Abana, Azdavay, İnebolu Küre ve Şenpazar ilçeleri afetzedeleri adına ödemeler yapılmıştır. ”denildi.

Bu haber 699 kez okundu.
Güncel - 17:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.