Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BEDEN DİLİ NE DEMEKTİR -1

Köşe Yazıları - 22 Eylül 2020 15:44 A A

* Beden Dilini Oluşturan Ögeler
İletişim bir çok yolla sağlanabilen bir olgudur.Sözlü,yazılı bazen de beden dilimizi de katarak oluşturduğumuz kendimizi ifade etme yolları iletişimi oluşturan ögelerdir.Beden dili iletişim esnasında vücudumuzla yaptığımız hareketleri kapsamaktadır.Bu hareketler iletişimizi güçlendiren daha vurgulu ifadeyi sağlayan hareketlerdir.Beden dili vücut dili olarak da dile getirilmektedir.İletişim sözlü ve sözsüz olarak da sağlanmaktadır.Sözlü iletişimde ki yöntem konuşma eylemidir. Konuşma tarzımız, ses tonumuz ,vurgularımız kullandığımız dili doğru kullanım (Örneğin Türkçe dili kullanıyorsak dil bilgisi kurallarına riayet gibi ) unsurlar düzgün ve etkili iletişim için bize yol gösterecektir.Sözsüz iletişime baktığımızda konuyu üç başlık altında ele almamız mümkün olacaktır
1)Sesli İletişim:Dilimizin eşlik ettiği konuşma hızı ,ses tonu gibi dilimizden bağımsız ifadeleri söyleyebiliriz(Örneğin gülmek ,içini çekmek ,ah ederken çıkan sesler gibi )sıralayabiliriz
2)Sessiz İletişim (Beden dili) Bizim işlediğimiz beden dili sessiz iletişim grubunun ögesidir.Jest,mimikler,dokunma,koklama vb. kavramlar sessiz iletişimi içine almaktadır.
3)Nesnel İletişim: Dışarıya yansıyan yönlerimizi güçlendiren olgulardır.Kıyafetlerimizi(Giyim tarzımız,Saç rengi ve şeklimiz,Kullandığımız aksesuarlar (Takılar ,gözlük ,fular vs.) kullandığımız koku ve parfüm gibi ayrıntılar nesnel iletişim alanı temsil etmektedir.
Beden dilini oluşturan olgular mimikler ve jestlerdir
Mimikler :İletişim esnasında bir duygu veya düşünceyi vücut hareketlerimizle özellikle göz kaş ağız hareketleriyle mimikler oluşturulmaktadır.Mimikler de en fazla göz ve ağız hareketlerini kullandığımız görülmektedir.Örneğin neşeli, çoşku içeren bir olayı anlatırken yüzümüzde neşeli bir ifade oluşur.Dudaklarımızda tebessüm ve gözlerimizden de mutluluk yansır.İşte anlattığımız olayla yüz ifademizin bu uyumu iletişimimizi daha güçlü kılan bir unsur halini alır.
Jestler(El –kol ve vücudun bütün hareketlerini kapsar) Jestler genellikle mimiklerle bütünlük sağlayarak kullanılır.Bazen sadece jestlerle de bazı şeyleri anlatmaya çalıştığımızda olur.Konuşma yaptığımız esnada el hareketleri kullanmak karışımızda ki kişi veya topluluk üzerinde etki bırakıp dikkatleri toplamada etkili bir yoludur.
Jest ve mimikler önemine değinecek olursak iletişim esnasında bazen konuşmalarımızdan bile daha dikkat çeken unsurlar olduğunu söylemeden geçmeyelim .Çünkü Beden dilimiz bizi ele veren güçlü bir iletişim unsurudur.Eğer sadece sözle iletişim kursaydık duygularımızı yansıtma noktasında başarılı olamazdık.Üzüntü,heyecan,mutluluk ,korku gibi duyguları dışa yansıtmak ancak jest ve miniklerle mümkün olacaktır.Beden dilini etkili kullanmak için eğitimler de bulunmaktadır.Özellikle yöneticiler,şirket temsilcileri,sunum işleri ile uğraşan kişiler vb. gruplar iletişimlerini daha etkili kılmak için profesyonel eğitimler almaktadırlar.Böylelikle işlerinde ki performans düzeyleri de yükselmektedir.
Sözsüz iletişim alanına baktığımızda en önemli örnek tiyatronun dalı molan Pandomim karşımıza çıkar .Jest ve mimiklerin güçlü şekilde kullanıldığı pandomim bir döneme imzasını atmıştır. Özellikle sessiz sinema döneminde görsel iletişim pandomim ile sağlanmıştır.Hepimizin yüzünde tebessüm oluşturan Charlie Chaplin sessiz sinema döneminin en güzel pandomim sergileyen kahramanı olarak hafızalarımızda yer edinmiştir.
Beden dilinin iletişim oranındaki katkısına değinecek olursak ;Yüz yüze kurduğumuz iletişimde kelimeler %10— ses tonu %30— ve beden dili %60 büyük bir oranın karşımıza çıktığını görmekteyiz .Bu da beden dilinin iletişimde ki önemini vurgulamaktadır.
(Devam Edecek )

Bu haber 369 kez okundu.
Köşe Yazıları - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.