-2° Kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

BU TOPRAKLARI VATAN YAPAN KAHRAMANLARA SELAM

Güncel - 18 Mart 2021 09:36 A A
Kastamonu Dereköy’deki tüm erkekler şehit düşmüş… Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren iller arasında bulunan Kastamonu’da, o zamanki ismiyle Dereköy’de yaşayan 38 erkeğin hepsi cepheye gitti.
Dünya Savaşı ve Balkan Savaşı’nda vatanı, milleti ve dini için kahramanca mücadele eden Dereköylü erkeklerden zafer sonrası köyüne dönen olmadı. Cepheye giden bütün Mehmetçiklerini kaybeden köye, hiç erkek kalmadığı için cumhuriyetin ilk  yıllarında erkeksiz köy anlamına gelen ‘Ersizlerdere’ denmeye başladı.
Çanakkale Şehitlerimizi Rahmetle ve Minnetle Anıyoruz. Ruhunuz Şad Olsun.
Tarih yazan ecdadımız her dönemde olduğu gibi 1915 yılında iman dolu göğsünü düşmana siper etmiş düşmanın ayağını vatan toprağına bastırmamış Çanakkale’nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya ispat etmiştir. Çanakkale Destanı yakın tarihimizde yaşanan ders çıkarmamız gereken en önemli kahramanlık destanıdır.
Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır diyen Mehmet Akif’in sözlerine müşerref olan bir ecdadın torunlarıyız.
Hiç kimsenin şüphesi olmasın Ersizlerdere’ye ismini veren atalarımız gibi vatanımıza, milletimize, dinimize, devletimize ve mukaddes olan tüm değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Türkiye barış ve kardeşlik içeresinde yaşayan milletimizin vatanı olmaya devam edecek tarihimizden gelen inancımız gereği merhamet, şefkat, sevgi saygının hoşgörünün barışın sembolü olan yerini koruyacaktır.
Ayla yıldızı, kırmızı ile beyazı içine sindiremeyenler, bağımsızlığımızı kabullenemeyenler var. Huzurumuzu ve barışımızı bozmak isteyenler var.
Dünyada savaşlardan kandan beslenenler günümüzde ülkelerin değerlerini sömürerek, ahlaki çöküntüye uğratarak, gençliği zehirleyerek, cahilleştirerek, yoksullaştırarak, içlerine fitne fesat sokup birbirine düşürerek, psikolojik harekât yöntemleri ve terörle buna benzer çağın türlü hileleri ile asimetrik savaşlar uygulayarak galip gelmeye dünyaya hükmetmeye çalışmaktadırlar.
Gençlerimize sesleniyorum. Aldanmayın uyanık olun. Bölünmeyin birlik olun. Tarihinizden gereken dersi çıkarın. Bu vatanın kolay kazanılmadığını hangi zorluklar altında yurt edinildiğini bugün bizlere yarında sizlere emanet olduğunu kesinlikle unutmayın.
Çanakkale kahramanlarını, Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuş, Seyit Onbaşını ve destan yazan kahramanlarımızı ve Gelibolu’yu, Sakarya’yı Ersizlerdere’ yi İstiklal mücadelesinin ruhunu ve şuurunu yüreğinizde yaşatın.
İşte bu ruh ve şuur Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır.
Kürebülten Ailesi 
Bu haber 461 kez okundu.
Güncel - 09:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.