Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

DENK KAYIĞI YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Güncel - 1 Şubat 2023 17:23 A A

İnebolu Kaymakamlığı himayelerinde Milli Mücadele döneminde mühimmatları taşımak için kullanılan Denk Kayığı İnebolu’ya yakışır bir şekilde yeniden inşa ediliyor.

Haber: Muhammed KÖMEÇOĞLU- İnebolu Postası Gazetesi Muhabiri 

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar’ın isteğiyle başlatılan projede Milli Mücadele’nin önemli unsurlarından Denk Kayığı, Mehmet Aksoy’un ellerinde yeniden can bulacak.

Ayrıca İnebolulu hemşehrimiz Adem Salcıoğlu tarafından da Denk Kayığı’nın yeniden doğuş hikayesi ve yapılışı aşama aşama belgeselleştiriliyor.

Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, “İnebolu olarak Türkiye’nin İstiklal Madalyalı tek ilçesiyiz. Bununla da gurur duyuyoruz. İstiklal Madalyası kolay kazanılmadı ve çok büyük fedakarlıklar neticesinde elde edildi. Dönemin önemli bir ticaret merkezi olan İnebolu’da Kayıkçılar Loncası Kurtuluş Savaşı’nda çok büyük rol oynamıştır. Kayıkçılar Loncası’na İnebolu’yu temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilmiştir. 3 yıl boyunca hiçbir ücret almadan denk kayıklarıyla mühimmatlar taşınıyor. Deniz aracılığıyla gemilerle kıyıya, kıyıdan da kağnılarla ve sırt üstünde Ankara’ya ordumuza yetiştiriliyor. 3 yıl boyunca zorlu bu işi meccanen yapıyor atalarımız. Denk kayıklarımız da bu konuda çok büyük bir rol üstelenmiştir” diye konuştu.

‘’DENK KAYIĞIMIZI İNEBOLU’NUN GÜZEL BİR KÖŞESİNDE SERGİLEYECEĞİZ’’

İlçeye gelen ziyaretçilere gösterebilecekleri bir denk kayığının günümüzde olmayışından yola çıkarak böyle bir çalışmaya imza attıklarını ifade eden Kaymakam Baycar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de bu eksiği hissederek orijinal projesine uygun bir denk kayığı yapma çalışması başlattık. Şu anda inşa ediliyor ve yaklaşık 2 aydır çalışmalar sürüyor. Denk kayığımız 10 metre 60 cm uzunluğunda 2 metre 60 cm genişliğinde orijinal boyutlarda ve projesine uygun, tamamen atalarımızın yaptığı ahşap ustalığını sergileyerek benzer bir denk kaygı yapacağız. Bu denk kayığımızı İnebolu’ya, misafirlerimize, öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza gösterebileceğiz. Bizim 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü, 27 Ağustos Atatürk’ün Gelişi’nin, Şapka ve Kıyafet İnkılâbı gibi düzenlediğimiz törenlerde ve özel günlerde bu denk kayığımızı denize indirip ziyaretçilerimize, öğrencilerimize göstereceğiz. Atalarımızın yaptığı kahramanlıkları tekrardan hatırlatabilme imkanına kavuşmuş olacağız. Mehmet Aksoy ustamız denk yapma işini üstelendi ve kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ustamızın elverişli çalışması ile inşallah Nisan ayına kadar denk kayığını tamamen bitirmiş olacağız. Denk kayığımızın işleri tamamlandıktan sonra da bu denk kayığımızı özel günler haricinde de İnebolu’nun güzel bir köşesinde karada sergileyeceğiz ve hatta yanına bir kağnı da koyarak cephanenin serüvenini ziyaretçilerimize yansıtma amacındayız. İnşallah buna hep beraber muvaffak olacağız ve bunu hep beraber göreceğiz, şahitlik edeceğiz. Aynı zamanda da bu iş bir ustalık gerektiren bir süreç, kompleks bir süreç çünkü ağaç seçiminden, malzeme seçiminden yoğun emek verilecek bir iş olduğu için bunu da biz ayrıca bir belgeselleştirmek istiyoruz. Eş zamanlı olarak bir belgesel çalışmamız başladı. Bu belgesel sürecini de Adem Salcıoğlu kardeşimiz üstlendi ve kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şu anda belgesel çekimleri de devam ediyor. Belgeselde ağaç kesiminden tutup, bitimine kadar süreci aşama aşama belgeselleştirip vatandaşlarımıza, ecdadımızın hem denk kayığı yapım sürecini hem de nihai şeklini gösterme fırsatımız olacaktır. Milli Mücadele’nin kazanılmasında İnebolu’nun adının çok büyük bir rolü olmuştur. İnebolu’nun kaderini değiştirecek mühimmatlar denk kayıkları aracığıyla İnebolu’dan taşınmıştır. Bununda bize bir vefa borcudur olduğunu düşünüyorum ve borcu ödeyebilmenin mutluğunu yaşıyorum.”

 

 

Bu haber 108 kez okundu.
Güncel - 17:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.