Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

(GÖRÜNTÜLÜ HABER) SABIKASI BULUNAN MEZARCI AYI YİNE İŞ BAŞINDA…

Asayiş Haberleri - 19 Haziran 2021 15:43 A A

İnebolu Güde köyüne kadar inip meyve ağaçlarına dadanan, sonrasında da yeni defnedilmiş bir mevtanın mezarını kazmaya kalkan ayının görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı.

Köpeklerin hep birlikte havlamaya başlamasıyla ormanlık alana kaçan ayının vukuatı, ertesi sabah köyü kesif bir kokunun kaplamasıyla ortaya çıktı.

Üç hafta kadar önce vefat eden bir büyüklerinin mezarının kazıldığını ve kokunun buradan yayıldığını anlayan köylüler, mezarı yeniden kapatıp üstünü ve çevresini dal ve dikenlerle kapatıp önlem almaya çalıştılar.

Köyde sürekli ellerinde sopalarla dolaşan ve özellikle akşamları evlerinden dahi çıkamayan köy sakinleri, can güvenliklerinin olmadığını belirterek yetkililere önlem almaları çağrısında bulundular.

Bir ay önce İstanbul’da bir teyzenin vefat ettiğini belirten Kıymet Arat, “Onun cenazesini buraya getirdiler. 3 gün önce bir koku duyuyor komşu. Gidip bakıyor mezarın tahtalarının göründüğünü görüyor. Sonra mezarın açıldığını anlıyor. Ayı mı derken bir komşusu da ‘benimde kirazlarımı yedi, bu ayı’ diyorlar. Gece dışarı çıkmıyoruz. Geçtiğimiz yılda yukarı mahalleye ayı geldi. Hoca caminin önünde görüyor. Arada sırada yine görülüyor. Bal kovanlarını götürüyor. Geçen sene komşunun götürdü. Şu ana kadar bir tehlike görmedik ama bu görmeyeceğiz anlamına da gelmez. Köy halkı olarak önlem alınmasını isteriz” dedi.

Bu tür hadiseler ile daha öncede karşılaştıklarını belirten Hüseyin Gökdemir de “Mezarları açmasın diye mezarı kapatırken üzerlerine teller koyuyorlar ayı açmasın diye. Birkaç gün önce kiraz ağaçlarına da zarar vermişler. Biz, burada akşam namazından sonra dışarı çıkamıyoruz. Burada ayı fazla var, gün geçtikte daha da çoğalıyor. Burada tedirginiz. Bunlara bir önlem alınması lazım ya da bu hayvanların yerlerinde beslenmesi lazım, şehre inmemesi için. Hayvan aç kalınca köylere iniyor. Kiraz yiyorlar, sebze meyve yiyorlar. Bugün ölüye zarar veren yarın canlıya da zarar verecek. Bu daha vahim. Burada çocuklarımız var. Kaçamazlar. Hayvan ise aç, ne yaptığını bilmez” şeklinde konuştu.

Güde Köyü Muhtarı İbrahim Sezer ise “Bu mezara ayı gelmiş ve açmaya çalışmış. Hatta mezarı açmış, tahtalarına kadar da eşelemiş. Sonra ayı kaçmış, bir şeyden ürkmüş ama neden ürktüğünü tam olarak bilemiyoruz. Bizde buraya gelip mezarın üzerini tekrar kapattık. Açtığı yer belli. Akşam namazından sonra köyümüzde dışarı çıkmıyoruz. Kiraz bu yıl bol, bu yüzden kirazlara devamlı ayı geliyor. Burada bir köylümüzün kirazına gelmiş, havaya ateş açmasına rağmen kirazdan yine de inmemiş. Yarın bir gün ayı çocuklarımıza da zarar verebilir. Tedbirin alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan mezar açan ayının mezarlık alanına gidiş görüntüsü ise bir evin güvenlik kameralarına anbean yansıdı. Görüntülerde köye inen ayının, köpek seslerini duyarak kaçtığı görülüyor.

Kazım Bolat- Vedat İkizoğlu

 

 

 

Bu haber 2692 kez okundu.
Asayiş Haberleri - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.