Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

(GÖRÜNTÜLÜ HABER) VATANDAŞLARIN AYI İLE BAŞI DERTTE…

Asayiş Haberleri - 25 Haziran 2021 20:41 A A

Yaşam alanlarında yeterli yiyecek bulamadıkları için yerleşim yerlerine inmeye başlayan ayı vakalarına bir yenisi daha eklendi. İnebolu Belören köyüne kadar inen ayı, girdiği kiraz bahçesindeki 30 ağaca zarar verdi.

Geçtiğimiz günlerde İnebolu Güde köyünde yaşanan mezar açmaya teşebbüs olayının şüphelisi olan (!) ayı, bu sefer de Belören köyünde kiraz ağaçlarına zarar verdi. Aç kaldığı için Belören köyünde yerleşim yerine kadar inen ve girdiğikiraz bahçesinde karnını doyurmaya çalışan ayı, yaklaşık 30 ağaca dallarını kırarak zarar verdi. Aç kalan ayıların geçtiğimiz yılda aynı köyde arı kovanlarına ve kiraz ağaçlarına zarar verdiği iddia edildi.

Kiraz ağaçlarına bakmak için bahçeye gelen Salih Kara, gördüğü manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. Kiraz ağaçlarının kırıldığını gören Salih Kara, çevrede yaptığı inceleme sonrasında ağaçların ayılar tarafından zarar verildiğini belirledi. Kara, ayılara önlem alınarak zararının karşılanmasını istedi.

Bahçe sahibi Salih Kara, şunları söyledi:

“Şu anda yalnız kiraz ağaçlarına zarar vermiş, fakat geçtiğimiz yıllarda arı kovanlarımıza da zarar vermişti. TARSİM’e sigorta yaptırmıştık bu tür olaylar olduğu için, sigortalı olduğu için zararın bir kısmını geri alma imkanımız olmuştu. Ama kiraz ağaçları için ne yapabiliriz bilemiyorum. Kiraz ağaçlarının sigortalanması gibi bir durum var mı bilemiyorum, sanırım sigortalanması söz konusu değil. Bu kirazlar regina denilen bir çeşit. Yüzde 50 devlet destekli fidanları alarak bu ağaçları diktim ve bu bahçeyi öylelikle kurmuştum. Bu bahçe için çok şey yaptık, çok emek verdik, çok para harcadık. Tabandaki toprağa dışarıdan özel olarak getirttik. Çabuk yetişmesi için dere kumlarını getirdik. O şekilde kiraz ağaçlarını diktik. Zaten kirazların dikiminden de belli bahçenin nasıl olduğu. Simetrik olarak dikip bu bahçeyi öyle kurduk. Bundan öncede diğer bahçeme bodur ağacından fidanlar diktim. Ayı hepsini yiyip bitirdi zaten.  O bahçeden birkaç tane ağaç kalmıştı ama onlarında 5-6 tanesini yine kırmış, zarar vermiş. Geçtiğimiz yıl ayı yine ağaca çıkmıştı. Beni görünce de inip ormanlık alana doğru kaçmıştı.”

Bu haber 638 kez okundu.
Asayiş Haberleri - 20:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.