16° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“HEYAMOLA İNEBOLU-ÇILGIN İNEBOLULULAR” BELGESELİNE ALTINCI ÖDÜL

Güncel - 8 Mayıs 2023 21:45 A A

“Heyamola İnebolu-Çılgın İnebolulular” Belgeseli 4. Uluslararası Rotary 2420. Bölge Örsçelik Balkan Kısa Film Yarışması birinci seçilerek Belgeseli 6’ıncı ödülünü aldı.
Cumhuriyetimizin 100 yıllık sürecine sanat yoluyla bilinç ve farkındalık katmak amacıyla, “Cumhuriyet, Nutuk, Atatürk” konulu Uluslararası Rotary 2420. Bölge “4. Örsçelik Balkan Kısa Film Yarışması” düzenlendi.
Finale kalan filmleri, Ana jüri başkanı Sanatçı Tamer Levent, Diğer ana jüri üyeleri yapımcı, Akademisyen Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Elektronik ve iletişim Mühendisi Murat Sevinç, ABT Ajans Genel Müdürü Ziya Uçkan, Oyun yazarı, Yönetmen ve oyuncu Aytekin Özen, Sanat yönetmeni, öğretim görevlisi ve oyuncu Çetin Etili, Cumhuriyet Gazetesi Kültür ve Sanat Yazarı Öznur Oğraş Çolak, oyun Yazarı, yönetmen yazar ve oyuncu Aynur Seren ve tiyatro, Drama eğitmeni ve oyuncu, sesli Kütüphane ve dublaj seslendirmeni Sevgi Gemici değerlendirdi.
Ödül töreni ve Galası 4 Mayıs 2023 tarihinde Hilton Otelinde yapıldı. Yarışmaya katılan ve finale kalan 11 film arasından derece alan ilk 3 film ana jüri tarafından belirlendi. Yönetmenliğini Yılmaz Kıvanç’ın yaptığı 1. “Heyamola İnebolu-Çılgın İnebolulular” Belgeseli, 2.Aydınlığa Filminin Yönetmenleri: Asuman Gürel Yüksel ve Emrullah Özcan, 3.Atatürk-Bir Ulusun Kurtarıcısı Filmi, Yönetmen: Mehmet Şenocak. Seçildi. “Heyamola İnebolu-Çılgın İnebolulular” Belgeseli büyük beğeni topladı.
HEYAMOLA İNEBOLU-ÇILGIN İNEBOLULULAR BELGESELİ KALICI BİR ESERE DÖNÜŞTÜ
Yönetmen Yılmaz Kıvanç gazetemize yaptığı açıklamada; ‘’ Ulusal Kurtuluş Savaşımızdan sonra, Türkiye Cumhuriyeti hangi zor şartlar altında kurulmuştur ve sonraki dönemlerde hangi süreçler yaşanmıştır? Bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken, bütün bunları doğru değerlendirebilmek; yakın tarihimizi yapanlara sadık kalarak incelemek ve Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini anlamaktan geçmektedir. Cumhuriyetin 100. Yılında 100. Yıla ithafken yapılan bir yarışma da birinci olmak bizim için ayrı bir gurur. İzleyicilerin belgeselimizle kurduğu bütünlük, ilgi ve alaka çok yüksekti. Herkes çok duygulandı. Büyük emekler vererek İnebolu halkı ile birlikte yaptığımız filmimiz kalıcı bir esere dönüştü. Emeği geçen herkesi kutluyorum. ‘’ dedi.

Bu haber 79 kez okundu.
Güncel - 21:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.