-5° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

(HODAN) ISPIT OTU PAZARA ERKEN İNDİ

Güncel - 18 Ocak 2020 12:19 A A

İnebolu’da yüksek kesimlerde toplanan ve baharın müjdecisi olarak bilinen Ispıt Otu, havaların iyi gitmesi nedeniyle kış ayında da pazarda yerini aldı.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Hodan, Ispıt otu, Sağırdili, Kaldırık olarak bilinen ve Karadeniz’in dağlık ve nemli arazilerinde yetişen, lezzetiyle ün yapan Ispıt Otu, İnebolu’da köylü pazarındaki tezgahlarda yerini almaya başladı.

Dağlık arazide ıspıt otu toplayarak aile bütçesine katkı sağlayan Yaşar Kümbül, gazetemize yaptığı açıklamada, fındık ve kestaneden sonra önemli geçim kaynaklarından birinin ıspıt otu olduğunu söyledi.

Otun toplamasının biraz zahmetli olduğunu aktaran Kümbül, “Sabahın erken saatlerinde dağlara veya fındık bahçelerine giderek bu topluyoruz. Toplarken tek tek otun kökünden kesiyoruz. Tabii bu da biraz zahmetli oluyor. Topladığımız otları muhafaza e pazara getiriyoruz. Burada da müşterilerimize 15 liradan satıyoruz. Bu yıl havaların iyi gitmesinden dolayı ıspıt otu kendi erken gösterdi. ” diye konuştu.

Ispıt otunun bazı sağlık sorunlarına iyi geldiğini ifade eden Kümbül, şöyle devam etti: ‘’ Sıkıntıları gideren ve cesareti arttıran ıspıt otunun eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için bu otu kullanıldığı konuşulur. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, ıspıt otu böbrek üstü bezlerini etkileyerek rahatlık hissi uyandırmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum, mineral tuz ve potasyum içerdiğinden dolayı tuzsuz diyetlerde tercih edilebilecek bir ottur. İdrar söktürücü özelliği vardır, balgam söktürücü özelliği vardır, boğaz ağrılarına iyi gelir, bademcik iltihabına iyi gelir, ter atıcıdır, öksürük kesicidir, antidepresif etki gösterir, depresyona iyi gelir.’’ Dedi.

Köylülerin geçim kaynağı olan ıspıt otu, bahar aylarında 3-5 lira arasında değişen fiyatı bu mevsimde 15 liralara kadar ulaşıyor. Muhammed KÖMEÇOĞLU

Bu haber 2978 kez okundu.
Güncel - 12:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.