-1° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

KAHRAMAN ‘İSTİKLAL YOLU’ BELGESELİ HAZIRLANIYOR

Güncel - 18 Mart 2020 19:33 A A

BR TV’de yayınlanan İstiklal Yolu Belgeseli’nin ön çekimleri, izleyiciler tarafından büyük bir ilgi gördü. İsmail Kahraman’ın sunumuyla yapılan ön çekimin ardından, izleyiciler; İstiklal Yolu’nu farklı bir bakış açısıyla seyretme imkânı buldu. Programın yapımcı ve yönetmenliğini de üstelenen gazeteci İsmail Kahraman, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’ncü yılı anısına çekecekleri belgesel öncesinde; bölgede incelemelerde bulunduğunu söyledi. Ön araştırma niteliği taşıyan belgesel; izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Kastamonu’da Vali Yaşar Karadeniz’i ziyaret ederek, çalışmalarına başladıklarını ifade eden Kahraman, yaptıkları ön çekim hakkında şu bilgileri verdi; “Kültür Turizm Müdürlüğü’nde görevli Emrullah Akça’nın rehberliğin de kurtuluş savaşının sembol isimlerin den ŞerifeBacı’nın memleketi İstiklal Yolu üzerindeki Seydiler ilçesine geldik, Şerife Bacı Kültür Derneği Seyidiler kaymakamını ziyaret ederek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yaptırılan Şerife Bacı Anıtına gittik. Küre dağlarının zirvesinde İstiklal Yolu’nda önemli merkez olan Ecevit Hanı ve Küre Dağlarını geçerek Ersizler nehri üzerinde ki tarihi taş köprüde belgesel çekimi yaptık. Gençler ve tüm erkekleri gönüllü savaşa gittiği için hiç erkek olmayan Ersizlerden adını alan Ersizlerdere Köyü’ndeki çekimlerimizi tamamlayıp İstiklal Yolu’nun başlangıcı İnebolu ilçesine geldikİnebolu kaymakamını ziyaret edip belgesel çekimleri ile ilgili bilgi verip Türk Ocağı ve İnebolu kent müzelerinde belgesel çekimi yaptık. Diş doktoru olmasına rağmen kendisini İnebolu ve İstiklal Yolu tarihine adayan Mustafa beyin rehberliğin de İstiklal Yolu ve İnebolu Limanı hakkında geniş bilgi aldık.”

İstiklal Yolu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kahraman; “1918 yılı sonlarında Anadolu’nun birçok yeri işgal altındayken Türk Ulusunun var olma savaşı verdiği ve Milli Mücadele’de Karadeniz üzerinden gelen cephane ve mühimmatın naklinin yapıldığı İnebolu-Kastamonu-Ankara hattından oluşan “İstiklal Yolu” en güvenilir ve hayati yoldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Gözüm Cephede Kulağım İnebolu’da” sözleriyle vurguladığı “İstiklal Yolu” başta Şehit Şerife Bacı olmak üzere yaşlı, çocuk tüm Kastamonu halkı kar kış demeden büyük fedakârlıklarla cephanenin cepheye naklini sağladığı ve Şerife Bacının donarak şehit olduğu 95 km’lik güzergâh 2012 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da “tarihi sit” olarak tescil edilmiştir. Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de 2008 yılından bu yana her yıl yurt genelinden yüzlerce yürüyüşçünün katılımı ile 4 gün boyunca “İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirmektedir” dedi. (Haber Merkezi)

Bu haber 934 kez okundu.
Güncel - 19:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.