-5° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

İnebolu’da Koronavirüsten 190 esnaf ve 520 çalışan işsiz kaldı

Köşe Yazıları - 21 Nisan 2020 09:18 A A

Kahvehaneler ; İnebolu’da kapanan 90 adet kahvehane bulunuyor. Bunların her birinde sahipleri ile birlikte 3 kişi çalışmaktadır. Ortalama 240 kişinin istihdam olduğu belirtilmektedir.

Lokantalar ; 18 lokanta koronovirüsten dolayı kapandı. Bu işyerlerinde sahipleri ile birlikte en az 4 kişi istihdam oluyor.  Ortalama 70 kişinin bu meslekten evine ekmek götürdüğü bilinmektedir.

Berberler ; İlçemizde yaklaşık 27 tane kapatmak zorunda kalan berber ve kuaför bulunuyor. Bunların bazıları kendisi, bazıları da ortaklık olarak ticaretini devam ettiriyorlar.  Bu işten yaklaşık 40 kişi istihdam oluyor.

Otobüs firmaları : İlçemizde 3 tane firma bulunmaktadır. Otobüs yazıhanelerinde 2 şer kişi çalışırken ilçenin yerli firması Aksakal Seyahat’te bulunan otobüslerde 8 şoför 4 muavin ve İstanbul’da ki yazıhanelerle birlikte 8 yazıhaneci bulunmaktadır. Koronovirüsten kaynaklı 25 kişi direk olumsuz etkilenmektedir.

Karadeniz Tur Koop : Her gün Kastamonu’ya ve oradan İnebolu’ya yolcu taşıyan 41 minibüs bulunmaktadır. Bu kooperatifte yazıhanecisinden şoförüne ve araç sahibine kadar yaklaşık 55 kişi istihdam edilmektedir. Şehir içi çalışan dolmuşlar zarar etmesine rağmen hizmetini sürdürmektedir.

Otel ve pansiyonlar  : İlçemizde koronavirüsten olumsuz etkilenen yaklaşık 9 tane otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bir çoğunda öğrencilerin konakladığı Bu işyerlerinde yaklaşık olarak 40 kişi çalışmaktadır.

Kafeler  ; İnebolu’da yaklaşık 10 civarında kapanan cafe bulunmaktadır. Buralarda da sahipleri ile birlikte 2 kişi istihdam oluyor.

Meyhane : 2 Adet kapalı meyhane bulunmaktadır. Bunlarda yaklaşık 8 kişi çalışmaktadır.

İnternet Cafe : 5 tane internet cafe bulunmaktadır. Genelde sahipleri tarafından işletilmektedir.

Hamam ; ilçemizde kapanan hamamda 2 kişi istihdam olmaktadır.

Düğün Salonu : 1 Tane düğün salonu  bulunmaktadır.

Toplamda 145 kapalı olan esnafa 3 otobüs firması, 41 yolcu minibüsü eklendiğinde yaklaşık 190 esnaf oluyor. Ayrıca köylerden ilçeye yolcu taşıyan minibüsler bunlara dâhil değil. Bu işyerlerinde istihdam olan yaklaşık 520 çalışan destek ve iş beklemektedir.

3F Tekstil : lc waikiki’nin iş yerlerini kapatması, İspanya Fransa ve İngiltere’nin ihracatı durdurması ile 3F Tekstil üretime ara verdi ve 230 kişi 1 aydır iş bekliyor.

Bir ilçe olarak esnaflar açısından düşünüldüğünde bir zincirin halkası şeklindeyiz. Esnafların büyük çoğunluğu ile köy yollarının kapalı olması, açık olanlarda da sıkıntı doğurmaktadır.

İş yerlerinin kapanması ve ilçe ekonomisinin zor günlerden geçmesini Esnaf Odası Başkanı “2019 da çekilen toplam kredilerin miktarını, esnaflarımız 2020 nin ilk 3 ayında çektiler, esnaf can çekişiyor” şeklinde yaptığı tespit ile durumun vahametini açıkladı.

Esnaf Odasından 25 bin TL lik destek paketine şimdiye kadar 110 kişinin başvurduğu ve bunun 200 esnafa çıkacağı belirtilmektedir.

Hükümet esnaflara 3 aylık kısa çalışma desteği yapacağım, dedi. Ancak ilçe esnafının yaptığı başvuruların üzerinden 25 gün geçmesine rağmen daha yüzde 20 sine geri dönüş olmadı.

Yaklaşık 190 esnafın kira elektrik su telefon internet ödentileri her gün kapıya gelmektedir.

Bu krizde esnafların birçoğu Mart ayı SGK ödemesini yapamadı.

520 çalışana 10 bin TL destek verileceğinin belirtilmesi üzerine birçok kişi başvuru yaptı. Ancak bir çoğu kabul edilmezken bir kısmının da hesaplarına 3 bin TL geçtiği görüldü.

————————————————————————————————————————————-

Bazı yerlerde il dışından gelen yardım kolilerinin dağıtıldığı görülmektedir. Bu çok yanlış bir uygulamadır.

Kriz döneminde değil de ne zaman kol kola gireceğiz, bu merak edilmektedir.

Yardım destek kolileri dağıtım işinde en güzel örneği İnebolu Ticaret Odası yaptı. Ramazan yardımı adıyla kapalı olan esnaflara arka bölümünde İnebolu’da ki küçük esnafların adı olan çek dağıtıyor.

Bu haber 1605 kez okundu.
Köşe Yazıları - 09:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.