16° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KÜRE BELEDİYE BAŞKANI SALİH TURAN: “30 SENEDİR YAPILMAYANLARI PANDEMİ SÜRECİNDE BAŞARDIK”

Güncel - 23 Ağustos 2022 14:49 A A

Küre Belediye Başkanı Salih Turan;

‘’KÜRE’Yİ VE ERSİZLERDERE’Yİ İNEBOLU’NUN DENİZİYLE BÜTÜNLEŞTİRECEĞİZ’’

Ersizlerdere için planladıkları çalışmalara değinen Küre Belediye Başkanı Salih Turan; ‘’ Ersizlerdere’yi Milli Parklar Projesi’ne aldırdık. İnşallah Pınarbaşı gibi, Azdavay gibi Küre’yi ve Ersizlerdere’yi de canlandıracağız. Projelerimizi Bakanlıklara sunduk. Buraya cam kanyon, yürüyüş yolları ve bungalov evler düşünüyoruz. Komşu ilçemiz İnebolu’nun deniziyle bütünleştireceğiz. Ersizlerdere denizle doğanın bağlantısı bir yer olacak.’’ Dedi.

Küre Belediye Başkanı Salih Turan, 30 Mart 2019 seçimlerinden bugüne ilçede yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılması planlanan çalışmaları aktardı. Altyapı çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Turan, geride kalan 3 buçuk yıllık görev süresinde başta pandemi ve sel olmak üzere birçok yavaşlatıcı hadiseyle karşılaştıklarını söyledi.

Daha önce Hollanda’da yaşadığını ve memleket özleminin ayrı bir hizmet bilincine dönüştüğünü söyleyen Küre Belediye Başkanı Salih Turan; “28 yıl aralıksız Hollanda’da yaşadım. 28 yılın 18 yılında oradaki belediyede fen işlerinde görevliydim. Orada tecrübem var. Oradaki tecrübe sahaya yansıdı, yansıyor. Bir de 28 yıl Avrupa’da kaldım. 28 yıl bayrak yok, ezan yok, toprak yok… Türkiye’de yaşayanlar ülkeyi ne kadar seviyorsa benim sevgim bir tık fazladır. Şimdi yaptığım bütün işleri, yaptığım bütün hizmetleri severek yapıyorum, ortaya da bir şey çıktığı zaman çok mutlu oluyorum. Gönülden, severek yapıyorum” dedi.

“MÜCADELEYLE GEÇTİ”

Belediye Başkanlığı dönemine değinen Başkan Turan: “Belediye başkanlık dönemimiz afetle, virüsle, çetin kış şartlarıyla mücadeleyle geçti. Bu dönemde 2 kez sel afetiyle karşılaştık. Yıllardan beri yağmayan kar bu sene dört metreye kadar ulaştı. Bunun peşinden heyelan. Bunlarla uğraştık. Tabi tüm bu yaşanan olumsuzluklara rağmen ilçemizde yapılması gereken birçok hizmeti de yaptık” ifadelerini kullandı.

“PAYDAŞLARIMIZLA İLETİŞİMİMİZ İYİ”

Açıklamalarına devam eden Küre Belediye Başkanı Turan: “Paydaş kamu kuruluşlarımızla, ticari kuruluşlarla ilişkiler benden önce kopukmuş. Biz geldik, şu an gidişatımız iyi. Diyaloglarımız iyi. Hem kurum kuruluşlarla hem vekillerimizle hem de bürokratlarımızla ilişkilerimiz iyi. Önümüzde güzel projelerimiz var. Bir ihtiyacımız olduğunda geri çevrilmedik. Süreç ve zaman içerisinde daha iyi olacaktır. Bir de kabul edilmesi gereken gerçek ki 3 senedir felaketlerden gözümüzü açamadık. Küre’de güzel şeyler olacağına inanıyorum. Zaman ve süreç lazım. Şu ana kadar güzel gitti, bundan sonrası daha güzel olacak” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ PROBLEM ‘SU’YDU”

Gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Turan: “İlçemizin en önemli problemlerinden bir tanesi su problemiydi. Belediyemizin kendi şebeke suyu yoktu. Bizden önce Eti Bakır ile beraber kullanılıyormuş. Tabi o durumda da Eti Bakır üretimini fazlalaştırınca ilçede su sıkıntısı had safhaya ulaşıyordu. İlk projemizden bir tanesi ilçemize su getirmekti. Elhamdülillah suyumuzu da getirdik. Şu anda ilçemize 14 kilometre uzaktan kaynak suyunu şebeke hattına bağlayarak suyu vermeye başladık. Ersizlerdere’yi Milli Parklar Projesi’ne aldırdık. İnşallah Pınarbaşı gibi, Azdavay gibi Küre’yi ve Ersizlerdere’yi de canlandıracağız. Projelerimizi Bakanlıklara sunduk. Buraya cam kanyon, yürüyüş yolları ve bungalov evler düşünüyoruz. Komşu ilçemiz İnebolu’nun deniziyle bütünleştireceğiz. Ersizlerdere denizle doğanın bağlantısı bir yer olacak. Seçildiğimiz 2019 yılından bu yana belediye bütçemizi kullanmadan 11 araçla araç filomuzu güçlendirdik. Bu araçlar içerisinde vidanjör, su tankeri, cenaze aracı, kamyon, dozer, kepçe bulunuyor. İlçemizde halı saha yoktu, halı sahayı bitirip hizmete açtık. 270 kişilik kapalı spor salonu şu anda devam ediyor. Son aşamaya geldi, on beş güne kadar firma inşallah teslim edecek. İkinci bir kapalı spor salonunu da Milli Eğitim’le yapıyoruz, sadece çocuklarımıza yönelik olacak, inşaatı da sürmekte. Küre Bakırspor’u yeniden kuruyoruz. Hastanemiz çok eski bir hastaneydi. Yeni hastanemiz bitmek üzere. Hastane de bir iki ay içinde teslim edilecek. Maden ilçesi olduğumuz için gençlerimizin iş problemi yok. Tüm gençlerimiz madende çalışıyor. Ama kadınlarımıza iş ihtiyacı vardı. Kadınlarımıza yönelik bir girişim yaptık. Kadınlarımız şu anda anlaştığımız tekstil atölyesinde 2 seneden beri 70 kişilik kadın istihdamı sağladık” dedi.

“126 ADET TOKİ’NİN İHALESİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK”

Planladıkları çalışmalara değinen Başkan Turan: “Yeni başlayacak mesire alanı projemiz var. Bu hafta bu projemiz de başlayacak. Etrafımızdaki metruk binaların yıkımına başladık. 7 tanesini yıktık, 7 tane daha yıkmayı planlıyoruz. Harabe binaları, yıkık olan binaları, görüntü kirliliği oluşturan yerleri yıkıp temizliyoruz. Çocuk parklarımız hijyenik değildi. İlçemizdeki 14 çocuk parkını alt zeminiyle üst zeminiyle tekrar yeniliyoruz. Alt zemini yumuşak zeminle değiştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda doğalgaz projemiz var. Önümüzdeki yıl onu da başlatmayı istiyoruz. 126 adet TOKİ’nin ihalesi de önümüzdeki günlerde yapılacak. İlk ihaleye katılan olmamıştı, ikinci ihale yapılacak. Herkes kendisini başarılı bulur ama bu halkımızın teveccühü. Gidişatımız iyi, bir sıkıntımız yok. 25-30 senedir yapılmayanları pandemi sürecinde başardık. Önümüzde daha güzel projelerimiz var. Projelerimizi tamamladığımızda ilçemiz alt yapı ihtiyaçlarını karşılar vaziyette olacak. Yaptığımız iş aşk işi, sevgi işi, gönül işi. Severek yapıyoruz, gönülden yapıyoruz, halka hizmet Hakk’a hizmet diye yapıyoruz. Yapılan çalışmalarla ilgili vatandaşlarımızdan gelen tepkiler iyi” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜREL PROJELER

Planladığı kültürel çalışmalara da değinen Başkan Turan: “Kültürel projelerimiz de var. Benim için kültürel etkinlikler olmazsa olmaz. Daha önce yoktu projeler. Bağcılar Belediyesi’nden hibe edilen otobüsle turlar düzenliyoruz. Öğrencilerimizi gezilere gönderiyoruz. Yaşlılarımızı ve kadınlarımızı gezilere gönderiyoruz. İlçemizde çocuklarımıza yönelik eğlenceler düzenliyoruz. Geçtiğimiz ay yine bir günlük bir festival yaptık, çok güzel bir katılım oldu. Piknik organizasyonları ve benzeri etkinlikleri de gerçekleştirerek kültürel ve sosyal etkinliklerimizi arttırıyoruz.”

“KASTAMONU, İSVİÇRE’DEN FAZLASI”

Turan son olarak: “Tüm Avrupa’yı gezdim. Ortadoğu’yu da gezdim. Bizim memleketimiz dünyanın en güzel memleketlerinden bir tanesi. Hele Kastamonu’nun bulunmaz bir güzelliği var. Kastamonu İsviçre’den fazlası. Doğasıyla, havasıyla… Kastamonu’yu tanıtmamız çok önemli. Çok uğraşmamız lazım. Kastamonu ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi, gizli ve saklı bir cennet. Bunu tanıtmakta çok zorlanıyoruz. Bu noktada herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor. Memleket bizim, başka memleket yok. İlimizin, ilçelerimiz kıymetini bilelim. Birlik ve beraberlik için vatanımız için elimizden ne geliyorsa yapalım. Çok çalışmamız lazım. Kastamonulular olarak çok mücadele etmemiz lazım. Çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız!” (Haber Merkezi)

 

Bu haber 544 kez okundu.
Güncel - 14:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.