-1° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

KÜRE KAR AFETİNİN 30. YILI

Güncel - 28 Aralık 2022 10:43 A A

Küre ilçemiz 1992 yılının bu haftasında, yani 30 yıl önce görülmedik yoğunlukta bir kar yağışıyla afeti yaşamıştı.

Kar kalınlığının ilçe merkezinde bile 3.5 metreye ulaştığı, tek katlı evlerin tamamen kar altında kaldığı, halkın dışarı çıkamadığı elektriklerin kesildiği, ekmek üretiminin durduğu, 6 yolcu otobüsünün Ecevit’te mahsur kaldığı ilçenin köylerinden de ürkütücü çığ haberleri gelmişti.

Dönemin belediye başkanı Ahmet Demirtaş’ın, ahşap evlerin çökmesinden endişe ettiklerini belirtip, “Kar yağışı sürüyor. Böyle devam ederse ahşap evler çöker, Küre’nin dörtte biri gider” diyerek yaşanan büyük endişeyi dile getirdiği ilçede Topçu köyü Kalearkası mahallesinde çığ düşmesi sonucu 20 kişinin kar altında kaldığı haberi yaşanan korkuyu bir kat daha artırmıştı.

Çığ bölgesine yardım için havalanan EGM’ye ait Skorsky helikopterin sis yüzünden ulaşamadığı bölgeden ancak saatler sonra haber alınabilmiş ve yardıma koyan komşu Kesepınar köyü halkının 20 civarında kişiyi çığ altından sağ olarak çıkarttığı bilgisi yürekleri serinletmişti.

Köye bu kez ulaşabilen helikopter, olayda ağır yaralanan bir kişiyi İnebolu Devlet Hastanesi’ne ulaştırırken, Isırganlık mevkiinde kar mücadelesi verirken kendileriyle irtibatın kesildiği Karayolları ekibini ise bulamayışı bir diğer korkuyu öne çıkartmıştı.

Karayolları ekibinin bir gün sonra Esentepe mevkiinde köye sığındığı haberi ise ailelerine ve Karayolları camiasına büyük bir sevinç yaşatmıştı.

Kastamonu Gazetesi

Bu haber 261 kez okundu.
Güncel - 10:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.