19° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KÜRE KAYMAKAMLIĞINDAN TEKZİP İLANI DUYURUSU

Güncel - 22 Nisan 2022 18:53 A A

Küre Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından Kürebülten internet sitemizde ve  sosyal medya hesapLarında yayınlanan ”Afet sonrası Küre’de sel zedelere yapılan bazı nakdi yardımlar geri istendi” haberine tekzip duyurusu ilanı gönderildi.

”Sel felaketinde bol keseden dağıtılan ödemeler şimdi de geri isteniyor.  Küre Kaymakamlığı bazı sel zede vatandaşlara yazı gönderdi. ”  Haberimize Küre Kaymakamlığı tarafından TEKZİP DUYURUSU İLANI GÖNDERİLDİ.

Küre Kaymakamlığından gönderilen TEKZİP Yazısı Haberin içerinde ekte yer verilmiştir.

” Küre Kaymakamlığında gönderilen TEKZİP Yazında şu ifadelere yer verildi; ‘’Kürebülten Sitesi, facebook ve İnstagram sayfalarında, 18.04.2022 tarih saat: 17:48’de yayınlamış ‘’ Afet sonrası Küre’de Sel Zedelere Yapılan Bazı Nakdi Yardımlar Geri İstendi’’ başlıklı haberde; ‘Sel felaketinde bol keseden dağıtılan ödemeler şimdi de geri isteniyor. Küre Kaymakamlığı bazı selzede vatandaşlara yazı gönderildi…’ifadesi kullanılmıştır. Küre Kaymakamlığı olarak selzede vatandaşlarımıza mükerrer ödenen paraların geri iade edilmesine dair herhangi bir yazı yazılmamıştır. Bu nedenle haberin ilgili kısmı gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur..   ‘’ denildi.

 

Kastamonu Valiliği tarafından afetin etkili olduğu ilçelerin kaymakamlıklarına ve köy muhtarlıklarına gönderilen yazıda; söz konusu mükerrer yardımların, ödeme yapılan vatandaşlardan alınarak valilik hesabına yatırılmasının sağlanması istendi.

Kastamonu Valiliği tarafından gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı; “Ağustos 2021 tarihinde ilimiz ve ilçelerinde etkili olan sel afeti nedeniyle Türkiye afet müdahale planı tam uygulanmış; Hasar Tespit, Zarar Tespit ve DSİ, AFAD Jeolojik Etüt Raporları Ekiplerince inceleme raporları düzenlenerek Cumhurbaşkanlığınca onaylanmıştır. 3 ayrı ekibin raporları doğrultusunda Valiliğimiz ve ilçe Kaymakamlıklarında oluşturulan Acil Yardım Harcama Komisyonu kararları ile AFAD başkanlığından gelen Acil Yardım Ve İnsani Yardım Hesaplarından 2021 yılı için belirlenen ve fiili ikameti aynı konutta bulunan ev sahiplerine 15 bin TL ve kiracıları da 7 bin TL ödeme yapılmıştır. Sel afetinde sadece eşya zararı bulunan vatandaşlarımıza zararın büyüklüğüne göre 35 bin TL’ye kadarı ilçe vakıflarınca arta kalan tutar da 15 bin TL’ye kadar valiliğimiz ya da kaymakamlıkların ilgili hesaplarından 50 bin TL kadar zararı ödenmiştir. İlk günlerinde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak acıyla Bozkurt Afet Koordinasyon Merkezinde Kaymakamlık Hesabından ve Valiliğimiz Hesabından, Bozkurt ve afet yaşanan diğer ilçelerimizden Abana, Azdavay, İnebolu Küre ve Şenpazar ilçeleri afetzedeleri adına ödemeler yapılmıştır. ”denildi.

Bu haber 549 kez okundu.
Güncel - 18:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.