11° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Merve Öz; ”GÜLÜŞÜNÜZÜN SICAKLIĞI BENCE O DOĞANIN ÖPÜCÜĞÜNÜ TAŞIYOR”

Köşe Yazıları - 24 Ağustos 2020 15:15 A A

Kurban bayramı için Küre’ye geldiğimde Küre’nin birkaç videosunu çekip sosyal medyada paylaşmıştım. Birçok kişi ne güzel yerde doğmuşsun Merve yorumunu yaparken bir danışanım şöyle yazmış:

“Bu manzarada büyümek size çok tılsımlı değerler katmış, gülüşünüzün sıcaklığı bence o doğanın öpücüğünü taşıyor”

Yazdıkları beni düşünmeye sevk etti. Gerçekten de Küre bana ne güzellikler katmıştı. Ben samimiyeti, karşılık beklemeden iyilik yapmayı, yardımlaşmayı, uzaktan gelen memura ya da öğretmene yardım etmeyi Küre’de öğrendim. Ben Küre’de maden kazasından kurtulan maden işçisinin, arkadaşlarını kurtarmak için tekrar aşağıya inip canını feda etmesine şahit oldum.

Küçük şeylerle mutlu olmayı yine Küre’de öğrendim. Mutluluk bazen metrelerce yağan karda gizliyken bazen de dağ çileği, kanlıca mantarı, böğürtlen gibi doğadan topladığımız doğal ürünlerde gizliydi.

Küre’de 4 mevsim yaşayıp renkleri sevmemek olur mu? Kışın beyazı, ilkbahar ve yaz aylarında yeşili, sonbaharda sarıyı sevdim. Yaşamanın ne güzel olduğunu Küre sayesinde fark ettim. Her doğan gün için şükretmeyi öğrendim.

Misafire hürmeti, güler yüzü de Küre’den öğrendim. Hadi buyurun, Allah aşkına yiyin, yemezseniz dargınlıktan çıkar gibi sözlerle misafire yedirilen; mantı, su böreği, etli ekmek, ekşili pilav, kaşık helvasını hep çok sevdim. Bu sözlerle okuduğum meslek çelişince biraz kafa karışıklığı yaşamadım desem yalan olur. Ama bana göre gelenek görenek okuduğun meslekten her zaman daha kıymeti olmuştur. Tüneli geçip, Küre 3 km yazısını gördüğüm anda mesleğim diyetisyenliği oracıkta bıraktım.

Atatürk, vatan, bayrak sevgisini de Küre’den öğrendim. Atalarının İstiklal yolunda yürüdüğü, Ecevit Hanında dinlendiğini daha doğrusu İstiklal Harbi’ne büyük katkı sağlamış bir ilçede doğmuş olmanın hep gururunu yaşadım. Benim doğduğum ve büyüdüğüm ilçenin Ersizlerdere Köyü var. Savaş zamanı köyde erkek kalmadığı için bu ismi almış diye göğsümü gere gere hep anlattım. İlçemizde çıkan bakırın, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında döktürdüğü toplarda kullanılması ve Topkapı Sarayında sergilenen topların üzerinde yazan Küre’yi Nühas yazısı gururuma gurur kattı.

Mektupların üzerinde yazan adres olmadan, misafirin elinde adres olmadan sadece bir isimle doğru yerlere ulaşmasını da çok sevdim. Hatta sen kimin kızısın sorusuna, galafaların Nurettin’in ve akıllıların Ramise’nin torunu, Nuri ve Sabriye Hocaların kızı Merve olarak kendimi tanıtmayı da çok sevdim.

Benim penceremden baktığım gibi baktığınızda Küre’nin sizlere de birçok katkıları olmuştur. Sahi Küre size ne kattı?

*** Bu yazı; özgürce attığım kahkahalarda, başkalarının sınırlarını ihlal etmeden istediğim şeyi yapma özgürlüğüne sahip olduğumu anlamamda, eğlenceli ortamların en çok eğleneninin her daim Merve olmasında çok büyük katkısı olan ve geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, Küre’nin çiçek annesi Ruhşan Muhsiroğlu’na ithaf edilmiştir.

 Sevgi ve Saygılarımla,

 Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz

Bu haber 1720 kez okundu.
Köşe Yazıları - 15:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.