-5° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

‘ÖLÇER’ MÜTEAHHİTTİ İÇİN 15 YIL HAPİS İSTEMİ

Asayiş Haberleri - 11 Nisan 2022 16:10 A A

Bozkurt’ta11 Ağustos’ta yaşanan sel afetinde 20 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Ölçer Apartmanı’nın müteahhidine 15 yıla kadar hapis isteniyor. Halk TV’den İsmail Saymaz’ın haberine göre İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ölçer Apartmanı’ndaki faciaya ilişkin iddianameyi tamamladı.

EN BÜYÜK KAYIP 23. DAİREDEYDİ

Bozkurt ilçesinde, selde çöküp 20 insana mezar olan Ölçer Apartmanı’ndaki en büyük kayıp 23. dairede yaşandı. İstanbul’dan memleketine tatile gelen Kuş Ailesi’nin eviydi bu.

Sel suları apartmanı sarınca 21 yaşındaki Sena nur Kuş ve 45 yaşındaki annesi Şengül, dışarı çıkamadı. Akrabalar ve komşular da evde toplandı. Çoğu çocuk 13 can… Sena nur, saat 13.31’de İstanbul’daki ağabeyi Mert’e şu mesajı gönderdi: Hakkını helal et kardeş! Abi-kardeş saat 17.37’ye kadar yazıştılar.

Sena nur “Abi korkuyorum, sinirlerim bozuldu” diye yazdı. Mert, kardeşini sakinleştirmek için “Sena, AFAD’a adını yazdırdık, helikopter yolda” dedi. AFAD’ı aradığı doğruydu. Fakat helikopter havalanmamıştı. Saatler saatleri kovaladı. Mert çok çaresizdi. Şöyle yazdı: “Sena dua ediyorum, yol gözüküyor mu? Yol gözüküyorsa çıksanıza evden Sena!” Ne yol gözüküyordu, ne de çıkmaları mümkündü. Sena nur, “Bina çöküyor” diye yazdı. Saat, 17.37’ydi. Sena nur ve annesinin de aralarında bulunduğu, sekizi çocuk olmak üzere 17 insan can verdi. Üçünün cesetlerine ulaşılamadı.

 

BİR CANA DOKUZ AY

İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ölçer Apartmanı’ndaki faciaya ilişkin iddianameyi tamamladı. İddianameye göre 1982’deki imar planı ile dere yatağı imara açıldı. Zamanla yoğunluk ve kat artışı getirildi. Apartman tasarlanırken, taşkın riski ve dere yatağında olması dikkate alınmadı. Bina alüvyonlu toprağa dikildi. Selde ıslah kanalı taştı. Sular binanın altını oydu. Oyulan bina yana yatarak çöktü. Müteahhit Mehmet Özkan, inşaat mühendisi Ahmet Ersöz, yapı denetçisi Salim Terzi ve Şadi Yıldırım ile mimar Levent Mutlu’ya bilinçle taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmaktan iki yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Suç bilinçli taksirle işlendiği için ceza üçte birden yarısına kadar arttırılabilir. Yani, 20 can başına dokuz ay ceza düşüyor.’’

 

Bu haber 562 kez okundu.
Asayiş Haberleri - 16:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.