-2° Kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

ÖZEL İDARE’YE İŞKUR’DAN 600 TYP PERSONELİ ALINACAK

Güncel - 28 Ağustos 2021 19:42 A A

İŞKUR’dan çevre temizliği ve kamusal alt yapının yenilenmesi konularında İl ve İlçe Özel İdare müdürlüklerine toplamda 600 TYP personeli desteği sağlanacak.

6 Eylül’de başlayacak olan Toplum Yararına Programı ile Özel İdare müdürlüklerine istihdam edilecek 600 kişi 4 Mart 2022 tarihine kadar çalışacak.

Dün başlayan müracaatlar 31 Ağustos’ta sona erecek. Programlara katılmak isteyen işsiz vatandaşların İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden müracaat etmeleri gerekiyor. İŞKUR İl Müdürlüğü’nde şahsen başvuru alınmayacak.

Başvuru yapan işsizlerin işe yerleştirilmeleri İl Özel İdare Genel Sekreterliği ile yapılan protokole göre 02.09.2021’de liste yöntemi ile belirlenecek.

Programlardan yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, programa müracaat ettiği tarihte 18 yaşını bitirmiş olması, emekli ve malul maaşı almaması, açık öğretim hariç öğrenci olmaması, SGK kayıtlarına göre çalışmıyor (başvuru tarihinden önce 1 ay işsiz) olması gerekiyor. TYP’den yararlanma süresi, 12 ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla 9 ay. TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabiliyor.  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını (4,238,85 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacak.

(Haber Merkezi)

Bu haber 1874 kez okundu.
Güncel - 19:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.