20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

RAMAZANDA İFTAR TOPU GELENEĞİ SÜRÜYOR

Güncel - 8 Mayıs 2020 21:52 A A

İnebolu’da bu yıl da ‘İftar topu’ geleneği devam ediyor. Ramazan toplarının yerini gelişen teknoloji ile birlikte ses bombaları aldı.

Ramazan ayı dolayısıyla  iftar vakitlerinde patlatılan ‘iftar topu’ sayesinde yüzyıllardır süren gelenek yaşatılıyor. İnebolu Belediyesi  her akşam iftar topunu patlatarak bu geleneğin sürdürülmesini sağlıyor. Ramazan ayında iftar ezanı okunmadan önce patlatılan ‘iftar topu’ geleneği yüzyıllardan beri sürüyor. Geçmiş yıllarda büyük toplar ile yapılan iftar topu, günümüzde  el yapımı patlayıcılarla sağlanılıyor. İnebolu’da bulunan Abeş Tepesinde ilçe Belediyesi İtfaiye Amirliği ekipleri tarafından patlatılan ‘iftar topu’ sonrası okunan ezanla Ramazan ayının güzellikleri yaşatılıyor.

‘SIRAYLA BU GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ’

İftar topunu her akşam patlatan İnebolu Belediyesi’nde görev yapan itfaiye ekipleri, “Ramazan ayında geleneksel hale gelen top atma merasimi eskiden havan topunda oluyordu. Şimdi ise bilim ve teknoloji geliştiği için görmüş olduğunuz el yapımı toplarla mevcut işlem gerçekleştiriliyor. Bizde bu görevi İnebolu Belediyesi personeli olarak yapıyoruz. Her akşamda iftar vakti topumuzu patlatıyoruz. İnebolu halkına hizmet vermeye devam ediyoruz. Ramazan topu ramazanın olmazsa olmazlarından geleneksel hale gelen bir kültürdür. İlçemizde iftarını top sesiyle açmak isteyen vatandaşlar, iftar saatinde kapı ve pencerelerde bekliyorlar. Vardiya arkadaşlarımızla beraber her gün sırasıyla bu görevi üstleniyoruz.” dedi. Muhammed KÖMEÇOĞLU-Kürebülten

 

Bu haber 2086 kez okundu.
Güncel - 21:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.