-5° Hafif kar yağışlı
  • EURO
  • DOLAR

SEL FELAKETİNİN BÜYÜK ORANDA YAŞANDIĞI KÜRE’DE YARALAR SARILMAYA BAŞLANDI

Güncel - 19 Ağustos 2021 12:09 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Küre’yi ziyaret etti, aşırı yağışın zarar verdiği yerlerde inceleme yaptı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Küre’yi ziyaret ederek sel felaketinin yaşandığı ilçede hasar gören noktalarda incelemelerde bulundu. Geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Küre’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunda selden zarar gören yerlerde inceleme yaptı.

Küre’deki Murat Kurum incelemesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Avni Çakır, sel afeti nedeniyle ilçeye Koordinatör olarak gönderilen Kütahya Valisi Ali Çelik, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Küre Kaymakamı Vekili Mehmet Miraç Topaloğlu, Belediye Başkanı Salih Turan, AK Parti Küre İlçe Başkanı Şaban Turan, İl Genel Meclisi Üyeleri Reşat Dinler ve Mustafa Canbaz, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da Küre’yi ziyaret etti. Vatandaş ve esnaflarla görüşerek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan da selden etkilenen Topçu ve Güllüce köylerimizi ziyaret ettikten sonra İlçe esnafına da geçmiş olsun dileklerini sundular.

Helikopterle Küre’ye gelen Dr. Bekir Pakdemirli, Küre ziyaretinde Etibakır A.Ş. Salonu’nda Kütahya Valisi Ali Çelik’ten brifing aldı. Ardından selin yaşandığı ve bir ev ile bir büyük ahıra zarar verilen yerde inceleme yapıldı. Ardından Küre’ye geçilerek selin zarar verdiği yerler tek tek incelendi ve Bakan Pakdemir Kürelilere geçmiş olsun dileğinde bulundu ve yaraların ek ısa zamanda sarılacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, beraberindeki heyetle dün sel afetinin vurduğu ilçelerden biri olan Küre’de incelemede bulundu.

Küre’deki incelemelerinin ardından vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli; “Küre diğer ilçelere göre daha hafif atlatmış. Bundan sonra böyle büyük afetlerin bundan sonrada gerçekleşebileceğini düşünerek her şeyi gözden geçirmemiz lazım. Şehirleşmenin, belediye hizmetlerinin nasıl tanzim edeceğimizi, dere yataklarının nasıl tanzim edileceğini bütün bunların hepsini gözden geçirmemiz lazım. Coğrafya son derece zor bir coğrafya. Dere yataklarına yerleşim olmasın derken, diğer taraftan da alternatif yerleşim yeri üretmekte zorlanan bir coğrafya. Buradaki insanlarımızı göç etmeden burada tutmanın yolu, tutarken de bu tür afetlerde burunları dahil kanamadan hem can güvenliklerini hem de mal güvenliklerini sağlayacak, ileriye dönük tedbirler almamız lazım. Bundan sonrada çalışmalarımızı bu yönde şekillendireceğiz. Özellikle menfezlerde problemler gördük. Bir daha bunların böyle bir netice vermemesi için gerekli tedbirlerin alınması yönünde çalışma yapacağız. Çarşının içerisinde üstünün açılması gereken bir nokta var. DSİ’nin ve teknik ekiplerin bakması gereken noktalar var. Küre’de köprüler var. Bunların hepsinin DSİ olarak biz üstelenip, yapacağız. Ayrıca çok sayıda da dere işi düzenleme ve tahkimatı yapıyor olacağız. Bunu da yeni normale göre yapıyor olacağız” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ise; “Bakanlarımız ile birlikte selde zarar gören ilçelerimizde yapılan ve yapılacak çalışmaları takip ediyoruz. Diğer zarar gören ilçelerimizde de Bakanlarımızın ziyaretlerini sürdürüyor. Küre’deki zarar gören yerleri yerinde inceledik. Önümüzdeki süreçte yaşanan afetin yaralarını sarmak için hep birlikte çalışacağız. Devletimiz milletimizin yanında, yanında olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle her gün birçok Bakanımız, milletvekillerimiz ilçelerimizi ziyaret ediyorlar. Sel afetinden dolayı sürekli yanımızdalar. Desteklerini gece gündüz demeden sürdürüyorlar. Devletimizin varlığını vatandaşımız burada yakında hissetmiş durumda. Yaraları sarmaya devam edeceğiz. Bu afetlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bir taraftan da can kayıplarımız var. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Devletimize verdiği desteklerden ve ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Yaralar sarılana kadar bizi yalnız bırakmayacaklar” dedi.

Küre TOKİ Konutları hakkında da açıklamada bulunan Ünlü; “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Küre ziyaretinde TOKİ Konut yapımı ile ilgili müjdeyi verdi. Küre’mize hayırlı olsun. Köy yollarımızda ağır hasarlar var. Köy yollarımızla ilgili nakdi yardımlar geldi. Bunun dışında DSİ’lerinin, Orman Bakanlığı’mızın ve diğer Bakanlıklarımızın yaraları sarmaya yönelik çalışmaları hızla devam edecek. Eskisinden daha iyi bir altyapı olacak. Altyapıları hasar gören ilçelerimizin de altyapılarında da geleceğe dönük bir çalışmayı da gerçekleştirmiş olacağız. Bakanımız Küre Milli Parkı’ndaki çalışmalarında hızlandırılması için gerekli talimatları verdiler. Selin yol açtığı zararları telafi etmeye çalışıyoruz. Kastamonu’da 5 binden fazla kişi, 100’den fazla araç hummalı bir çalışma sergiliyorlar. Hepsine teşekkür ediyoruz. Hayır kuruluşlarına da insani yardımlarından dolayı da teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Küre Belediye Başkanı Salih Turan yaptığı açıklamasında, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Adana milletvekilimiz Jülide Sarıeroğlu Salı günü bugün Çarşamda günü de Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ilçemizi ziyaret etti, geçmiş olsun dileğinde bulundu ve ilçemizde selden zarar gören yerlerde birlikte incelemelerde bulunduk talep ve isteklerimizi de ilettik.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum selden zarar gören vatandaşlarımıza yaraların sarılması noktasında ne gerekiyorsa en kısa sürede yapılacağını, devletimizin tüm imkânlarıyla vatandaşlarımızın yanında olduklarını ifade etti.

Belediyemize maddi destekle beraber ilçemizin konut sorununu çözmek için 100 dairelik TOKİ konutları İçin Sayın Bakanımız talimatlarını vermiştir, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlarımıza milletvekillerimize il başkanımıza şükranlarımızı sunarız. Rabbim devletimize milletimize zeval vermesin inşallah! Ziyaretleri içinde ilçem adına tüm herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: Cengiz MUHZİROĞLU

Bu haber 432 kez okundu.
Güncel - 12:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.