20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

VALİ AVNİ ÇAKIR; ”BİR KİŞİ, 42 KİŞİYE VİRÜS BULAŞTIRDI”

Kastamonu - 10 Nisan 2021 22:32 A A

Vali Avni Çakır,  ilimizdeki korona virüs vaka durumunu değerlendirdi. Vakalarda artış yaşandığını söyleyen Avni Çakır, hasta ziyaretinde bir kişinin  42 kişiye virüs bulaştırdığını tespit ettiklerini duyurdu.

”VATANDAŞLARIMIZ ÖZEN GÖSTERMİYOR”

Son iki ayda; korona virüs vaka sayılarında ciddi bir artışın meydana geldiğini söyleyen Vali Avni Çakır, normalleşmeyle birlikte artış seyrinin yükseldiğini söyledi. Bugüne kadar denetim ekipleriyle birlikte sağlıkçılara yardımcı olmak adına çalıştıklarını kaydeden Vali Çakır, ”Ama şu da bir gerçek; bölgemizde mutant virüs oranı ve yayılım hızı çok yüksek. Buna bağlı olarak vakalarda ciddi bir artış var. Maalesef, bütün ısrarlarımıza rağmen vatandaşlarımızın bu konuda gerekli dikkat ve özeni göstermiyor. Daha önce de ifade ettim, herkesin polisi kendi vicdanıdır. Vatandaşımızın desteği olmadan hiç bir proje başarılı olamaz. Bu noktada; belli bir aşamaya geldik. Kurallara büyük bir titizlikle riayet eden vatandaşlarımızı tenzih ediyorum ama hala bütün ısrarlarımıza rağmen kurallarımıza uymayan vatandaşlarımız var” dedi.

”BİR KİŞİ, 42 KİŞİYE VİRÜS BULAŞTIRDI”

Bir kişinin; hasta ziyareti sonucunda 42 kişiye virüs bulaştırdığını tespit ettiklerini söyleyen Vali Avni Çakır, şöyle devam etti; ”Israrla uyarıyoruz, cenaze; taziye ziyaretlerimizi erteleyelim, hasta ziyaretlerini hiç yapmayalım. Şifa bulmuş hastaları, bu tür ziyaretlerle hepten hasta yapıyoruz. Bu konuda maalesef hala bazı vatandaşlarımızda gerekli hassasiyeti göremiyoruz.”

”İKAZ; CEZAYA DÖNÜŞECEK”

Hafta sonu kısıtlamalarında denetimlerin gerçekleştiğini kaydeden Vali Çakır, ”Market, fırın, eczane v.b. yasak kapsamı dışında kalan yerler serbest. Vatandaşlarımızın tam düşüncesini okuyamıyoruz, herkesin samimi ifadesini dikkate almak durumunda kalıyoruz. Bu anlamda hala bazı vatandaşlarımız, normal bir dönemmiş gibi davranmaya çalışıyoruz.  Geçen hafta bu süreci ikazla yönettik ama bu hafta izinsiz sokakta olan, araç kullanan istisna kapsamında olan vatandaşlara ceza uygulayacağız” dedi.

”HER HASTANENİN BİR KAPASİTESİ VAR”

Ramazan ayındaki ilave kısıtlamalarla süreci daha da kontrol altına alacaklarını kaydeden Vali Avni Çakır,  Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki son durum hakkında şu değerlendirmeleri yaptı; ”Hastanede belli bir yoğun bakım doluluk oranına ulaştık, normal seyrimizi aştık ama kriz halinde değiliz. Bazı servislerimizdeki yataklarımızı oralara kaydıracağız. Bu anlamda vatandaşlarımıza en üst seviyede hizmet vermeye devam ediyoruz. Her hastanenin bir  kapasitesi var. Eğer artışın önüne geçemezsek şuan olmasa da ileride bir sıkıntı yaşayacağımızda bir gerçek. Kurallara uymanın yanında Dünya’da uygulanan en etkili yöntem aşı, aşı sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya devam ediyoruz. Bu konuda aşının çalışma oranı çok yüksek. Aşı olan vatandaşlarımızda çok büyük bir oranda sıkıntı görmüyoruz. Aşı olan vatandaşlarımıza da kendilerini korumayı öneriyoruz. Aşı sırası, daha alt gruplara indi. Aşı konusunda teşvik ediyoruz. Aşılama çalışmalarımız da gayet iyi gidiyor, aşı stoğumuzda herhangi bir sıkıntı yok. ”  

Bu haber 892 kez okundu.
Kastamonu - 22:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.