Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

YERALTI ZENGİNLİĞİNE SAHİP OLAN KÜRE GELİŞMİŞLİKTE 685’İNCİ SIRADA…

Güncel - 13 Nisan 2022 11:27 A A

Yeraltı zengliğine sahip olan Küre ilçemiz  gelişmişlik sıralamasında 685’inci oldu. Bu durum da Küre’nin kan kaybettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) 2022 sıralamasını açıkladı.

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE), strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki Düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmaları olarak biliniyor.

973 ilçeye ait İlçe SEGE-2022 çalışmasında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanıldı.

Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenirken, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırıldı.

Kastamonu genel sıralamada 146’ıncı, il sıralamasında birinci olurken Küre ise ise ‘sosyo-ekonomik’ gelişmişlikte il içi sıralamada  5. kademede yer alırken 658’inci sıralamada yer aldı.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Raporda yer alan sonuç ve değerlendirme aynen şöyle: “Bu çalışma ile 2019 yılında yayımlanan İlçe SEGE-2017 çalışması yenilenmiştir. Böylece, önceki çalışmanın ardından geçen sürede ilçelerin güncel sosyo-ekonomik gelişmişlik durumları ortaya konulmuş, bölgesel gelişme politikalarının stratejik, kurumsal ve operasyonel olarak güçlendiği bu dönemde ilçelere ilişkin yapı ve değişim tespit edilmiştir. İlçe SEGE-2022, önceki çalışmaya göre değişken sayısı ve niteliği bakımından zenginleştirilen ve güncel sosyo-ekonomik durumu tespit açısından dönemin mümkün olan tüm unsurlarını yansıtan bir çalışmadır. Bu bağlamda, sosyo-ekonomik gelişmişliği temsil noktasında önem kazanan yeni değişkenler çalışmaya ilave edilmiş ve 56 değişkenle İlçe SEGE-2022 tamamlanmıştır. Çalışma ile 973 ilçenin tamamına ilişkin sosyo-ekonomik gelişmişlik skor değerleri, sıraları ve gelişmişlik kademeleri elde edilmiştir. İlçe SEGE-2022 çalışmasında kullanılan değişkenler için büyük oranda kamu kurum ve kuruluşlarımızın idari kayıtlarından faydalanılmıştır. SEGE çalışmalarının bölge, il ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerindeki değişimlerin izlenmesi ve sonuçlarının kanıta dayalı politika tasarım süreçlerine mekânsal altlık teşkil etmesi bakımından önemli olduğu değerlendirilmektedir. Hâlihazırda birçok kurum ve kuruluş tarafından çeşitli politika ve uygulamalarda referans olarak kullanılan bu çalışmaların, sosyal ve ekonomik hayatta yaşanan değişimleri sosyo-ekonomik gelişmişlik kavramıyla uyumlaştırarak yansıtmaya devam ettirilmesi ve düzenli aralıklarla güncellenmesi planlanmaktadır.” denildi.

 

Bu haber 489 kez okundu.
Güncel - 11:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.